Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Özellikle Çocuklara Tele-Tıp Hizmeti Veren Tek Uygulama: PediaQ

Özellikle Çocuklara Tele-Tıp Hizmeti Veren Tek Uygulama: PediaQ
Kubilay Han Uluerim

Çocuk sağlığı için geliştirilen mobil uygulama ve tele-tıp hizmetlerine bir yenisi daha eklendi. Hastane danışmanlığı geçmişine sahip Jon O’Sullivan tarafından geliştirilen PediaQ uygulaması pek çok ailenin yardımcısı olacak.

Kendi çocuklarının da çeşitli uygulamalar kullandığını belirten O’Sullivan, sağlık hizmetleri sektöründe hızlı müdahale ve zaman/para tasarrufu gibi konuların önemini düşündükten sonra PediaQ’ı geliştirmek için kolları sıvamış.

Peki PediaQ ne işe yarıyor?

PediaQ kullanana kişiler, öncelikle kullanıcı adı, hasta adı, ödeme ve sigorta gibi bilgileri girdikten sonra randevu alıyorlar. Sonra pratisyen bir hemşireden gelen çağrıyı cevaplıyorlar ve kısa bir muayene yapılıyor. Bu kısa muayene sırasında çocuğun semptomları değerlendiriliyor ve elde edilen bulgulara göre tedavinin aşamaları şekillendiriliyor. Hemşire muayene sonrası hastanın evine bir ziyaret yaparak ortalama 45 dk boyunca çocuk ile zaman geçiriyor. Bu sayede hastanelerde uzun süre sıra beklemek ve gereksiz ödemeler yapmak gibi sorunların önüne geçiliyor.

Bu hizmetin Haziran ayında eklenen bir de videolu konferans özelliği bulunuyor. Güçlü bir internet bağlantısı ve 20 $ ile erişebileceğiniz bu hizmetle hemşirenin eve kadar gelmesine gerek kalmıyor. Zira hemşire uzaktan gerekli tedbirleri ve uygulanacak işlemleri hastanın ailesine iletebiliyor.

Çıktığı tarihten itibaren 3000 hasta görüşmesi yapan PediaQ şimdilik sadece iPhone’da bulunsa da Android kullanan kişiler mobil web sitesi üzerinden de aynı hizmeti alabilyorlar.

Submit a Comment