Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hangisi Daha Önemli: İçerik mi Kanal mı?

Hangisi Daha Önemli: İçerik mi Kanal mı?
Buğrahan Ceylan

Teknoloji sayesinde internet kullanıcıların çoğu yeni alışkanlıklar edindi. Özellikle mobil cihazlar ve dijital dünyaya sürekli olan erişimimiz sayesinde, artık nerede olursak olalım istediğimiz bilgiye anında ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu durumda, dijital dünyada kullanıcılara sunulan içerikler çok daha önemli bir hale geliyor. Özellikle kurumların müşterilerini bilgilendirmek ve çift yönlü iletişimi sağlayabilmek amacıyla oluşturdukları içerikler, kullanıcılara her yere ve herkese anında ulaşabilmelerini sağlıyor.

Böyle bir dijital tablo varken, ortaya yeni bir soru çıkıyor: Üretilen içerik mi daha önemli yoksa paylaşımı yapılan kanallar mı?

Accenture Life‘ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre; ilaç sektöründe yapılan paylaşımların %83’ünün çoklu kanal pazarlama yani “multichannel” olarak yapıldığını göstermektedir. Genentech Sosyal Medya ve Web İletişimi Direktörü James Musick: “Çoklu kanal pazarlama sayesinde dijital ekosistemin  yapısını tamamen değiştirebilme gücüne sahip ve bu değişim tamamen pozitif yönde olmaktadır.” Dedi.

O Halde Kullanılan Kanal Daha Önemli?

Ortaya çıkan fikir ayrılıklarının sebebinde aslında bu alandaki tecrübe eksikliği bulunuyor. Sosyal medya, dijital dünya korkutucu bir hızla büyüyüp gelişmesine rağmen oluşturulan stratejiler tam anlamıyla oturmuş değil. Fakat bu durum, diğer rakip şirketlerin izlemiş oldukları stratejileri gözlemleyerek, medya olaylarını takip ederek ve bütçe ayarlamalarını yaparak aşılabilir. Bununla beraber; dijital ajansların, IT departmanlarının ve gerekli ölçümlerin sunduğu bilgilerin ışığında hangi kanalın kullanılabileceği ve nasıl bir içerik planlaması olacağı net bir şekilde belirlenebilir. Sonuç olarak doğru içerik, doğru kanallar aracılığıyla sunulduğu müddetçe amaçlara hizmet edebilir. Asıl önemli olan ise, geçerli veriyi toplayabilmek, ve ölçümleri iyi analiz edebilmektir.

Submit a Comment