Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uyku Apnesinden Kurtulmak İçin Yeni Yardımcınız NightBalance SPT

Uyku Apnesinden Kurtulmak İçin Yeni Yardımcınız NightBalance SPT
Kubilay Han Uluerim

Uyku apnesi cihazları geliştiren firma NightBalance, INKEF Capital ve Gilde Healthcare Partners tarafından yönetilen ikinci fonlama kampanyasında 12.5 milyon € topladığını duyurdu. Hollandalı şirket, yaptığı açıklamada bu paranın Sleep Position Trainer (SPT) cihazının pazarda yayılması ve ABD’ye girmesi için kullanılacağını belirtti.

Fonlamaya ek olarak, NightBalance yönetim kuruluna ABD ayağını yönetmek için John Lipman dahil olmak üzere 4 yeni üye eklendiği söyleniyor. Şirket, aynı zamanda ABD’de klinik deneyler yapmak ve FDA 510(k) izni almak için başvuruda bulunacak.

Göğüse takılan SPT cihazı, sürekli olarak kullanıcının uyurkenki yatış pozisyonunu gözlemliyor ve hastanın sırt üstü yatmasını engellemek için aralıklarla düşük titreşimler verip uyarıyor. SPT, kullanıcı kişinin uykuya geçmesini bekliyor ve çalıştıktan 30 dk sonra aktif oluyor. Bu sayede, uyku pozisyonuna dayalı apne problemini düzeltirken kişinin uykusunu bölmüyor.

“Avrupa ve ABD’de yaklaşık 25 milyon kişi uyku apnesinden muzdarip. Bunların %80’i daha teşhis konulmamış ve tedaviye başlamamış kişilerden oluşuyor. Hedefimiz bu kişilerin hayatını değiştirmek. Bu fonlama bizim tam gaz ilerlememizi ve John Lipman önderliğinde milyar dolarlık Avrupa pazarına girmemize yardım edecek.” diyor CEO Eline Vrijlan-van Beest.

Submit a Comment