Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Teknolojiler Dünya Çapında Ne Kadar Yaygın?

Giyilebilir Teknolojiler Dünya Çapında Ne Kadar Yaygın?
Kubilay Han Uluerim

Sıklıkla haberini yaptığımız ve sürekli olarak gelişen giyilebilir teknolojiler hakkında, aşağı yukarı bildiğimiz bir çok temel bilgi var. Nasıl kullanıldıkları, ne işe yaradıkları, farklı türleri ve klinik deneylere faydaları. Peki bu cihazlar ne kadar yaygın?

Accenture’un yaptığı bir anket, şimdilik bu soruya basit bir cevap verebilir. Ankette göze çarpan ve belirtilen ilk şey, bu tarz cihazları kullanan kişilerin sayısının 2 kat artması. 7 ülkede 8000’den fazla tüketiciye yapılan ankete göre, cevap verenlerin %33’ü mobil sağlık uygulamalarını kullandığını söylüyor. 2014’te yapılan benzer bir ankette bu ortalamanın %14 olduğu belirtiliyor. Katılımcıların %77’si ise, giyilebilir teknolojiler kullanmanın, sağlıklarıyla daha yakından ilgilenmelerine yardım ettiğini söylüyor. Buna ek olarak, ankete tabi tutulanların %90’ı, bu cihazlar tarafından toplanan verileri sağlık kuruluşlarıyla paylaşabileceklerini söylüyor.

Anketin bize gösterdiğine göre kullanıcıların çoğu, bu cihazları ve akıllı telefon uygulamalarını, form tutmak, diyet ve beslenme gibi amaçlar için kullanıyor. Ayrıca katılımcıların %29’u, bu tarz cihazları kullanarak uzaktan doktor ziyareti yapmayı, geleneksel yöntemlere göre daha cazip buluyor.

Submit a Comment