Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Alanındaki Uygulamaların Yeterliliği Hakkında

Sağlık Alanındaki Uygulamaların Yeterliliği Hakkında
Ebru Demirok

Sağlık ve tıp kategorisinde piyasada yaklaşık olarak 15.000 tane uygulama bulunmaktadır ve bunlara her gün bir yenisi eklenmektedir. Yabancı dilde bu konuda daha fazla alternatif varken, Türkçe içeriğe sahip uygulamalar kısıtlıdır. Bu uygulamaların geliştirilmesinde ise bazı sorunlar vardır. Bunların bir kısmı tekniksel olup, bazısı ise sadece uygulamaları hazırlayan firmalardan kaynaklanmaktadır.

Uygulamaların sadece görsel olarak dikkat çekmesi onları popüler yapmamakla beraber, donanımının yetersiz olması onları vazgeçilebilir kılar. Sağlıkla ilgili problemi olan insanlar o uygulamayı kullanırken bilgi olarak tatmin olmak isteyip uygulamayı kullanarak sahip oldukları soruna çözüm de aramaktadırlar. Uygulamaların hastalığa çözüm odaklı olması kullanıcıları da daha iyi hissettirecektir.

Hasta ile hekimin interaktif şekilde iletişime geçebilmesi üzerine olan uygulamalar ise beklentiler arasındadır. Böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi ise bağlılık yaratabilir. Çünkü insanlar böylece vakit kazanıp, iş akışını hızlandıracaklardır.

Sadece hastaların değil, doktorların da bu tarz uygulamalara ihtiyacı vardır. Yeni bir ilaç ya da yeni tedavi yöntemiyle ilgili kolayca bilgi sahibi olabilmek, büyük memnuniyet yaratacaktır.

Doktorların bir kısmı bu uygulamalara sıcak bakarken, bir kısmı da bu teknolojileri yakından takip etmedikleri için gerekli ilgiyi göstermemektedirler. Günümüz gelişen teknolojisinde, doktorların ilgisini daha çok çekebilecek ve merak uyandıracak uygulamaların kullanıcılara sunulması daha iyi olacaktır. Bunun için üretici firmaların uygulamalar üzerinde daha fazla çalışması ve emek vermesi, hem hasta hem de hekim için daha büyük kolaylık sağlayacaktır.

Uygulamaların içeriğinin hastanın beklentisini karşılaması ise popüler olması için ayrı bir püf noktadır. Çünkü arama motorunda hasta, bulmayı beklediği uygulamaya ulaştığında, direkt olarak istediği çözümü bulmayı beklemektedir. Bu yüzden uygulamanın içeriğindeki bilgilerin hem net anlaşılabilir, hem de talebi karşılayabilir şekilde olması gereklidir.

Sağlık alanındaki gelişmelerin devamlı üzerinden geçmek ve bu uygulamaların sürekli güncellenmesi ise uygulamalardaki ayrı bir detaydır. Sonuçta sağlık bu ve şakaya gelmez. Bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği çok önemlidir. Bir uygulamanın piyasa sürülmesi yeterli değildir, önemli olan devamlılığını da sağlayabilmektir. Bu uygulamaların ücretsiz olması veya en azından daha çok kişinin ulaşabileceği düzeyde olması da daha çok insana hitap edilmesini sağlar.

 

Comments

 1. Yasin Çetin

  Merhabalar ben sitenizi bir kaç haftadır takip ediyorum ve bu kadar özgün içeriğe sahip olduğunuz için sizi tebrik ediyorum. Yalnız bu yazınızla ilgili bi itirazım var. Sizin belirttiğiniz özelliklere sahip bir uygulamanın tamamen ücretsiz olması beklentisini biraz haksızlık olarak görüyürum. Ülkemizde sağlık alanına yönelik uygulamaların bence bu denli az olmasının bi sebebi de insanların bir uygulama için pek bedel ödemek istememeleridir diye tahmin ediyorum.

  • Ebru Demirok

   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.
   Bizler de sizin görüşünüze katılıyoruz. Yazıda belirttiğimiz gibi, uygulamaların ücretsiz veya cuzi ücrette olması kanaatindeyiz. Çünkü genelde kullanıcılar pahalı bulduğu uygulamaları telefonuna ya da tabletine indirmeyi tercih etmiyor. Ancak hiçbir yerde olmayan, özgün bir programa hak ettiği tutarı ödemeyi tercih ediyorlar. Diğer birçok uygulama ise, ücretinin fazla olması sebebiyle, hak ettiği talebi göremiyor.
   Değerli yorumlarınızın ve takibinizin devamını diliyoruz. İyi günler dileriz.

Submit a Comment