Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Proteus’un Gelecek Projeleri Daha Sağlıklı Olmamıza Yardım Edecek

Proteus’un Gelecek Projeleri Daha Sağlıklı Olmamıza Yardım Edecek
Alperen Sözen

Yutulabilir dijital ilaçların üretimini gerçekleştiren ve testlerine devam eden Proteus, gelecek vizyonuyla ilgili önemli projeleri olduğunu bildirdi.

Dijital ilaçlar henüz FDA onayı alamasa da, firma gelecek projelerinin alt yapılarını şimdiden hazırladı. Firmanın üzerinde araştırmalar yürüttüğü üç spesifik tedavi alanı; Kalp, Merkezi Sinir Sistemi ve Organ nakilleri.

Kalp
Kalp durması, genellikle sonu hastanede biten zorlayıcı bir durum. Bütün kalp hastalarının dörtte biri, hastaneden taburcu olmalarının ardından gelen yeni yaşam koşullarına alışmada güçlük çektiklerinden tekrar hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Proteus bu noktada hastalara, yeni rejimlerine alışmalarında ve kontrolü ellerinde tutmada yardımcı olmayı hedefliyor.

Merkezi Sinir Sistemi
Merkezi sinir sistemi hastalıkları (MS, Huntington hastalığı, şizofreni, Parkinson ve Alzheimer dahil olmak üzere) hem aderansa hem de sağlık takibine yönelik pek çok zorluk barındırıyor. Bu hastalıklarla baş etmek zorunda olan bireylerin sağlık rejimlerinin kurallarını çok sıkı takip etmeleri gerekiyor. Proteus, bu alanda geri bildirimleri vücut içinden hastalara ulaştırabilecek çalışmalarını sürdürüyor.

Organ Nakilleri
Organ nakli (transplant) geçirmiş hastaların bağışıklık sistemlerini baskılamak için ilaç almaları gerekebiliyor. Bağışıklık sistemini baskılamanın doğasında olan tehlikeyi düşününce, aderans ve temel sağlık parametrelerini takip etmek gerekebilir. Bu takipte, özellikle operasyon sonrası bakımda, dijital ilaçların organ nakillerinin başarı oranını olumlu yönde etkileyebileceği düşünülüyor. Proteus tasarlayacağı dijital ilaçlarla organ nakillerinde çığır açabilir.

Submit a Comment