Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlamanın Önemi Artıyor

Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlamanın Önemi Artıyor
Buğrahan Ceylan

Center of Disease Control‘ün yayınladığı bilgiye göre, gün geçtikçe internet ve sosyal medyayı kullanan sağlık uzmanlarının sayısı artmaktadır. Bu artış ise pek çok farklı sebebe bağlı; sağlık uzmanları en çok kendi hastalarına ulaşabilmek ve çevrimiçi itibarlarını artırmak amacıyla interneti kullanmaktadır. Bir başka kullanım amacı ise, doktorların sağlık alanındaki yeni gelişmeleri takip edebilmek ve bu gelişmelere uyum sağlamak için hazırlanabilme süreci yaratabilmektir.

Sağlık hizmetleri içinde bir başka bakış ise, hastaların interneti ve sosyal medyayı nasıl kullandığıdır. Pew Research Center‘a göre, sağlık hizmetleri tüketicileri internet ve sosyal medyayı genel sağlık bilgisini edinebilmek, hastalıkların belirtileri ve tedavi şekilleri hakkında araştırma yaparak, bir sağlık uzmanına görünmeden kendi tedavi süreçlerini başlatabilmek için kullanmaktadır. Tüm bu sebepler ise, beklenen cevabı ortaya çıkarmaktadır: Sağlık hizmetlerinde dijital pazarlamanın önemi günden güne artmaktadır.

Böyle bir tablo içinde, sağlık hizmetleri sağlayıcılarının daha iyi bir hizmet verebilmek için sorabilecekleri tek bir soru bulunmaktadır: Dijital pazarlama olanakları yeteri kadar etkili kullanılabiliyor mu? Eğer verilen cevap “evet” haricinde bir noktaya çıkıyorsa kesinlikle atılması gereken bazı adımlar var demektir. İlk olarak yapılması gereken ise, ister bireysel ister kurumsal olsun, sahip olunan web sitenin eksiklerini belirlemek ve eksiklerin güncel ihtiyaçlara göre tamamlamaktır. Hedef kitlenin belirlenerek, bu kitlenin ihtiyaçlarına hız,sadelik ve işlevsellik olarak cevap verebilmek en önemli adımlardan biridir. Bu adımların atılması ve başarılı olunabilmesi için ayrıca web sitenin analitik sonuçlarının incelenmesi, arama motoru optimizasyonunun eksiksiz yapılması ve tabii ki sosyal medya paylaşımları için bir iletişim stratejisi oluşturulması gerekmektedir. Tüm bunlar için ayrıca yakın zamanda FDA’in sosyal medya rehberi de incelenebilir.

Tabii ki tüm bu adımların atılması bilginin yanında tecrübe de gerektireceğinden, başlangıç olarak diğer firmaların nasıl bir strateji izlediği de ortaya konmalıdır. 

Submit a Comment