Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkta Sosyal Medyaya Bilimsel Bakış – Twitter

Sağlıkta Sosyal Medyaya Bilimsel Bakış – Twitter
Levent Sansever

Sosyal medyanın sağlık sektöründe nasıl kullanıldığıyla ilgili daha önce birçok yazı yazmıştık. Bu yazıda bu konuya biraz daha yakından bakacağız. Bir “mikroblog“ olan Twitter’ı inceleyeceğiz. Bunu yaparken de University of British Columbia tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarını kullanacağız.

Hepimizin bildiği gibi Twitter bir sosyal paylaşım platformu, yani insanların görüşlerini paylaştıkları, ilgilerini çeken konuları, kişileri ya da kurumları takip edebildiği bir platform.

Çalışmada 3 çeşit tweet olduğundan bahsedilmiş. Bunlar:

  • Bağımsız Tweetler: Herhangi bir kişinin görünce anlayabileceği tweetlerdir.Örneğin, bir gazete yazısının başlığı ve linki.
  • Etkileşimli Tweetler: Karşılıklı etkileşime dayalı olarak atılan tweetlerdir. Profesyonel ya da kişisel bir konuyla ilgili olabilir. Örneğin; iki insanın birbiriyle tweetleşmesi.
  • Karma Tweetler: Hem etkileşimli hem de bağımsız tweetlerin kullanıldığı tweetlerdir. Örneğin; “Bu gece X isimli kafede ABC isimli konuyu tartışalım “ şeklindeki bir tweet çalışmanın sonucuna göre karma tweetler sınıfına girer.

    Çalışmaya göre Twitter’ın 140 farklı kullanım şekli belgelenmiş. Bunlardan bazıları:

  • The Pennsylvania State College of Medicine  Twitter’ı öğrencilere ağ oluşturmak, çalışma gruplarını düzenlemek, kritik konularda görüşlerini almak, gelişimlerinin çeşitli yönlerini gözlemlemek için kullanıyor.
  • Genç bir doktor ve bir tıp öğrencisi birlikte bir Twitter paylaşım topluluğu oluşturdular. Çeşitli blog gönderilerini derleyerek oluşturdukları bu topluluk sayesinde öğrenciler, doktorlar ve konuyla ilgilenen insanlar o kaynaklardan faydalanabiliyor veya birbiriyle iletişime geçebiliyor.

Bu çalışmanın sonuçlarından görebileceğimiz gibi sosyal medyanın birçok kullanım alanı var ve Twitter gibi platformlar kullanılarak çok sayıda insana kolaylıkla ulaşmak mümkün. Bunu firmaların kullanabilmesi için başarılı sosyal medya pazarlama taktikleri uygulamaları gerekmektedir. Bu doğru planlanırsa firmaların hedef kitlelerine ulaşmaları çok kolay olacaktır.

Submit a Comment