Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Suudi Arabistan da Dijital Sağlığa Adım Atıyor

Suudi Arabistan da Dijital Sağlığa Adım Atıyor
Kubilay Han Uluerim

Dijital sağlık teknolojileri alanında çok sık duymadığımız ülkelerden biri olan Suudi Arabistan’dan bir grup doktor, her uzmanlıktan doktorun iletişimini sağlamak için ücretsiz bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Uygulamanın en önemli iki amacı: hastanın durumuna göre ayarlanan yenilikçi bir tıbbi öğrenme ortamı yaratmak ve sağlık hizmetlerini geliştirilmesi için çözümler sunmak.

Açıklanana göre, uygulama çeşitli elektronik hasta kaydı veri tabanları arasında bağlantı kurarak bir platform oluşturuyor ve hareket halindeki yönlendirmelerin idaresini sağlamak için bir şebeke kullanıyor. Dahası, hastaların tıbbi olarak yeterli ve hazır doktorlara ulaşımını sağlamak için eşleşme de yapabiliyor.

Acil durum ve yoğun bakım ünitesi danışmanı Dr. Sami Al-Silami, kâr amacı gütmeyen bu uygulamanın fikir babası. Belirtilene göre, uygulamanın yayınlanmasından 3 gün gün sonra 411’i danışman olan 1000 doktor sisteme katılmış. Ek olarak, şimdiye kadar 150 danışmanlık hizmeti verilmiş.

Saudi Telecom Company ve Council of Health Specialties‘in de sosyal sorumluluk programlarının bir parçası olarak bu uygulamayı desteklediği belirtilirken, bu uygulamanın komşu ülkelerde de kullanılmaya başlanması için henüz bir atılım yapılmamış.

Submit a Comment