Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaklaşan Astım Krizlerinizden HET ile Haberdar Olun

Yaklaşan Astım Krizlerinizden HET ile Haberdar Olun
Kubilay Han Uluerim

North Carolina State University’nin ASSIST bölümünde çalışan araştırmacılar, astım krizlerini haber vermek ve önlemek için kişilerin çevresini, kalp ritmini ve diğer fiziksel özelliklerini gözlemleyen bir sistem geliştirdiler.

Health and Environmental Tracker (HET) adı verilen sistem, içinde sensörler bulunan ve göğüse yapıştırılan bir çıkartma-bileklik ikilisiyle çalışıyor. Yapıştırılan çıkartma hastanın hareketlerini, kalp ritmini, kanındaki oksijen oranını, solunum ritmini, ciğerlerindeki hırıltıyı ve derisinin özdirencini takip ediyor.

Bilekliğin görevi ise: Havadaki nem, sıcaklık ve ozon gibi değişkenleri takip etmek. Bilekliğin ayrıca oksijendeli kanı, kalp ritmini ve hareketliliği takip eden ekstra sensörleri de bulunuyor.

Bunlara ek olarak, sistemin bir de hastaların günlük olarak üfleyerek ciğer fonksiyonlarını ölçtüğü giyilmeyen bir spirometresi mevcut.

HET-chest-patch-FULL-1160x870

Çalışmanın tanımını yapan bildirinin baş araştırmacısı ve NC State’te bilgisayar mühendisi olan Yrd. Doç. Alper Bozkurt diyor ki: “Hedefimiz, hastaların astım krizlerini haber veren ve bu sayede günlük faaliyetlerini değiştirerek krizleri önlemelerini sağlayan giyilebilir bir sistem geliştirmekti.”

Sistemin yakın zamanda astım hastaları üzerinde test edileceğini belirten Bozkurt, bütün testler bittiğinde bir mobil uygulama geliştirileceğini ve bu sayede hastaların sürekli olarak gözlem yapabileceklerini söylüyor.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgi veren evrağı IEEE Journal of Biomedical and Health Informatics’in web sitesinden okuyabilirsiniz.

Submit a Comment