Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Veterans Health Administration’dan Gazilere Özel Tele-Tıp Hizmeti

Veterans Health Administration’dan Gazilere Özel Tele-Tıp Hizmeti
Kubilay Han Uluerim

Dijital sağlık sektöründe genelde astım, diyabet, göz bozuklukları, kronik ağrılar ve depresyon gibi konularda genel halka hizmet verilse de sıkça göz ardı edilen hedef kitlelerden birisi gazilerdir. Yaşlılar için uzaktan takip ve tele-tıp olanakları olduğunu hepimiz biliyoruz fakat özellikle gaziler için dijital çözümler geliştirilmesi pek sık rastladığımız bir hadise değil. Bu konu üzerinde çeşitli faaliyetler yürüten Veterans Health Administration, bu konuyu kökten değiştirecek.

“Tele-tıp alanında gördüğümüz en büyük gelişme: bu teknolojilerin hastaların evlerine ve günlük yaşantılarına daha fazla girmesidir. Geçtiğimiz yıl tele-tıp ziyareti yapan 282.000 gaziden sadece 6300’ü bu hizmetleri evinde kullandı. Bizim hizmetimiz tıp merkezlerimizi uzaktan takip uzmanlarımız ile birleştiriyor. Gazilerimizin hayatına girmeye kendimizi adamış bulunuyoruz.”

– Veterans Health Administration Bağlantılı Bakım Baş Memuru Neil Evans

annie-app-veterans-slide02

Bu eforların sadece tele-tıpla sınırlı kalmayacağını, uzaktan takip ve mobil uygulamalar da içereceğini belirten Evans, bu üç farklı teknolojinin daha önceden Gazi İşleri’nde ayrı ayrı yönetildiğini vurguluyor. Şimdi ise hepsi Bağlantılı Bakım Bürosu tarafından yönetiliyor.

Resmi açıklamalara göre; bu program kapsamında WebRTC‘nin gücünü kullanarak gazilerin evlerinde kendi cihazlarıyla tele-tıp hizmeti almaları sağlanacak. Uzaktan takip sistemleriyle hizmet verilen gazi sayısı arttırılacak. Örnek olarak: NHS’te geliştirilen Florence adlı bir uygulamadan yola çıkılarak programlanan Annie adlı bir çift yönlü mesajlaşma yazılımıyla gaziler sürekli kontrol edilecek, veri toplanacak ve bakım planları tasarlanacak.

Submit a Comment