Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Son Model Otomobiller Artık Sağlık Bilgisi Verebilecek

Son Model Otomobiller Artık Sağlık Bilgisi Verebilecek
Buğrahan Ceylan

Sağlık alanında mobil cihazların ve tablet bilgisayarların ne kadar önemli bir yere sahip oldukları neredeyse her yazımızda bahsedilmektedir. Doğru ilaç kullanımına yönelik hazırlanan mobil uygulamalardan, yaşamsal fonksiyonlarını ölçen uygulamalara ve hatta size ne kadar hasta olduğunuzu, duruma göre doktorunuza gitmenizi ya da bir süre daha yatıp dinlenmenizi söyleyen uygulama ve cihazlar da mevcut.

Teknoloji bu haldeyken ve sürekli/anlık sağlık takibini yapmak bu kadar kolaylaşmışken, bu teknolojiler tabii insanların pek çoğunun uzun vakit geçirdikleri arabalara da uğramaması beklenemez.

Kişisel sağlık takibi ve mobil cihazların bu alandaki başarısını görmüş olacak ki ünlü otomobil markası Ford, çıkardığı yeni modellerde bu teknolojilerini barındırmayı uygun gördü. Ford daha önce Fiesta serisine bu şekilde bir teknoloji koyarak Fiesta sürücülerinin de beğenisini kazanmıştı. Ses kontrollü sistem, sürücünün dilediği zaman sözlü komutlarla, kendi mobil uygulamalarının yeni Fİesta teknolojisi ile senkronize çalışmasını ve arabanın ön kısmında bulunan panelde sağlık değerlerinizin gözükmesini sağlıyor. Yenilikçi olmanın faydaların gören Ford, yeni araba konseptlerinde de bu teknolojiyi kullanmaya devam etti.

Yeni Ford S-Max otomobilinde mobil cihazlarla tam bir uyumluluk olduğunu söylemek mümkün. Herşeyin başında, sürücü koltuğunda cep telefonlarıyla oynayan sürücülerin yaptığı hataların genelde trafik kazası ilen sonuçlandığını düşünürsek, bu şekilde bir sistemin en akıllıcası olduğunu söylemek mümkün.

Ford, yeni otomobillerinde pek çok güvenlik sağlık durumu görüntüleme cihazı barındırıyor. İlk olarak yeni S-Max modelinde bulunan kalp ritmi görüntüleme teknolojisi  her bir koltukta bulunmakta ve bu koltuklarda bulunan gelişmiş sensörler eğer kalp ritminizde bir bozukluk farkederse bu bilgiyi anında sağlık uzmanlarına gönderebilmekte. Böyle bir teknolojinin çalışması otomobilin içinde bulunan Wi-Fi teknolojisi sayesinde gerçekleşiyor.

Aynı şekilde, kandaki glükoz seviyesini görüntüleyen her türlü cihaz ve tabii ki akıllı telefonlar Ford’un senkronizasyon teknoloji ile birlikte çalışarak sürücüyü uyarabiliyor. Bu şekildeki bir uyarı sistemi, diğer koltuklarda uyuyan ve diyabetik bir atak yaşayan kişi hakkında sürücüyü uyarabilir. Aynı zamanda çocuklarının sağlık durumlarını sürekli olarak takip etmek isteyen ebeveynler için de oldukça kullanışlı.

Mobil cihaz ve diğer aygıtların yetkinliklerini denetleyen ve onay verme yetkisine sahip olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) insanların hangi yolla ne kadar yetkin kişilerden sağlık bilgisi edindiklerine oldukça önem vermektedir. Eğer herhangi bir araç modeli yeni bir teknoloji sayesinde sürücülere medikal tavsiyelerde bulunursa, bu teknoloji mutlaka FDA tarafından onaylanması gerekecektir. Dolayısıyla şu an için sunulan medikal tavsiyenin araç tarafından değil, başka herhangi bir FDA onaylı uygulama ya da mobil cihaz tarafından verilmesi oldukça önemli.

Gelecekte kullandığımız araçların hepsinin bizi sağlıklı tutmak amacıyla çalışmaya başlamayacağını kim söyleyebilir ki? Gerçek şu ki teknoloji dengesini bozduğumuz dünyayı, daha üstün teknolojiler kullanarak düzeltmeye çalışıyoruz. İnsan sağlığı da buna dahil.

Submit a Comment