Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Görme Engelliler İçin Web Erişilebilirliği Dersi Veriyor

Buğrahan Ceylan

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verilere göre, dünyada yaklaşık olarak 45 milyon görme engelli insan bulunmaktadır. 135 milyon kişi ise tamamen görüş kaybı olmasa da görme zorluğu çekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, istatistikleri yayınladığı sayfasında, bu sayının %80’inin tedavi edilebileceği fakat yeterli imkan olmadığından dolayı pek çok kişinin tedavi olamadığını belirtmektedir.

Günümüzde web dünyasının ve mobil cihazların ne kadar geliştiği göz önünde bulundurulursa, görme engellilerin internet dünyasından yeteri kadar faydalanamadığını da söylemek mümkün. Hele ki mobil cihazların ve uygulamalarının hayatımızın her alanında ne kadar sıklıkla kullandığımızı düşünürsek.

Google bu sorunları en aza indirgemek için yeni bir uygulama başlattı. Görme engelli kişilerin de web sayfalarını kullanabilmeleri anlamına gelen web erişilebilirliği uygulaması ile, sayfaların engelli kişilerin algılayabileceği, anlayabileceği ve bunun yanında da içerik üreterek aynı zamanda katkıda bulunabileceği bir şekilde yeniden tasarlanması amaçlanmaktadır.

Web sayfalarının erişilebilirliği için, tasarımcılara kısa bir eğitim programı sunan Google, 17-30 Eylül tarihleri arasında da kendi uzmanlarının birebir desteğini ve rehberlik hizmetlerini de sunmaktadır. Verilecek olan dersler yazı, video ve kod egzersizleriyle yapılacak.

Mevcut web sitelerinin pek çoğu, görme engelli insanlara hitap edecek şekilde düzenlenmediğinden dolayı olumsuz şekilde etkilenen ve aynı zamanda internet sayesinde toplanan bilgi birikiminin içine de yeteri kadar dahil olamayan pek çok kişi mevcuttur. Oysa ki web siteleri görme engelli vatandaşlara uygun olarak tasarlanırsa etkileşimin artacağı bir gerçek. Peki, web siteleri nasıl uyumlu hale getirilmektedir? Tabii ki o an için ekranda gözüken metinlerin özel tarayıcı eklentileri sayesinde sesli olarak kullanıcıya sunulması sayesinde. Tabii ki bunun için bazı özel kodlama çalışmaları yapmak gerekmektedir.

Görme engelli kişilerin internet ve mobil dünyasında daha etkin bir şekilde var olabilmesi için dünyada başka çalışmalar da yapılmaktadır. Örneğin; “Braille” alfabesi ile çalışan bir akıllı telefon projesi bu çalışmalardan bir tanesidir. Daha fazla detaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Google’ın web erişilebilirliği derslerinin duyuru videosu:

Google’ın tasarımcılara vereceği web erişilebilirliği dersleri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Submit a Comment