Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kan Kaybını Kontrol Altında Tutmak Dijitalle Mümkün Oluyor

Kan Kaybını Kontrol Altında Tutmak Dijitalle Mümkün Oluyor
Kubilay Han Uluerim

Doktorlar için kan kaybı takip uygulaması geliştiren Los Altos, California merkezli Gauss Surgical, Providence Ventures tarafından yönetilen ve Jump Capital’ın da katıldığı kampanyada 12.6 milyon $ topladı. Promus Ventures, LifeForce Ventures, Summation Health Ventures, and the Stanford-StartX Fund gibi kurumların da kampanyaya katılan kurumlardan bazıları. Son toplanan parayla beraber Gauss Surgical’ın bugüne kadar topladığı para 24.6 milyon $’ı buluyor.

Şirketin yönetim kurulu, geçtiğimiz sene Aralık 2015 ayında yaptığı açıklamayla kurucusu Siddarth Satish’i CTO’luktan CEO konumuna getirdiğini belirtmişti. Eski CEO Milton McColl ise şu anda yönetim kurulu başkanı konumunda. ”Şirket, benim Stanford’ta biyotasarım kursları yaptığım sırada geliştirdiğim bazı buluşların sonucu olarak ortaya çıktı. Yaptıklarım beni ilk defa ameliyat odasına soktu. Ben doğuştan mühendis biriyim, daha önceden hiç ameliyat görmedim. Öğretmenimiz, bizim kritik ihtiyaçlara göz atmamızı sağlardı, çözümlerden ziyade ihtiyaçlar. Ben ve bir grup arkadaşım en sonunda, en önemli konulardan biri olan ameliyat sırasında kan kaybına odaklandık.” diyor Satish.

Bu çabaların sonunda geliştirilen Triton uygulaması, doktorlara ameliyat sırasında kaybedilen kanı takip etmelerine yardımcı oluyor. iPad kullanan doktorların, cihazın kamerası sayesinde kan tüplerindeki miktarı tespit etmesini sağlanıyor. Çekilen fotoğraflar bulut tabanlı bir sisteme yüklenip, bir algoritma sayesinde hemoglobin miktarı ve kan kaybı ölçülüyor. Uygulama aynı zamanda, ameliyat sırasında kullanılan sünger ve tampon gibi malzemelerin üzerindeki kanı da analiz ederek de kan kaybını ölçebiliyor.

Triton kullanan sağlık kurumlardan bazıları: HackensackUMC, Cedars-Sinai Medical Center, the MemorialCare Health System ve UC Irvine Medical Center.

 

Submit a Comment