Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tansiyon Hastaları Yeni Nesil Cihazlarla Daha Fazla Ölçüm Yapıyor

Tansiyon Hastaları Yeni Nesil Cihazlarla Daha Fazla Ölçüm Yapıyor
Seçil Uygungil

Yeni nesil cihazları uzun süredir hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Son yıllarda sağlık sektörü için üretilen cihazların neredeyse tamamı yeni nesil teknolojiye sahip diyebiliriz. Mobil ve “akıllı” cihazlar, her alanda olduğu gibi, sağlık sektöründe de yeni bir çağı başlattılar.

Kar amacı gütmeyen Partners HealthCare’in bir alt kuruluşu olan The Center for Connected Health’in yaptığı bir araştırma da bu tespite bir kanıt niteliğinde. Araştırmaya göre; yeni nesil ve birçok araca uyumlu olan cihazlar, kullanıcılarını kendi sağlıklarıyla daha çok ilgilenmeye teşvik ediyor. Araştırmaya dahil olan 30 tansiyon hastasından; yeni nesil cihazları kullanan katılımcıların, diğer ölçüm cihazlarını kullananlara nazaran daha sık tansiyonlarını ölçtüğü tespit edilmiştir.

Yeni nesil cihazları kullanan hastaların; her beş günde ortalama üç kez, diğer ölçüm cihazlarını kullananlarınsa her beş günde ortalama yalnızca bir kez ölçüm yaptığı tespit edilmiştir.  Ayrıca yeni nesil cihazları kullanan hastaların, bilgilerini her beş günde ortalama iki kez güncelledikleri görülürken, diğer hastaların 100 günde bir güncelleme yaptığı belirtildi.

Araştırmaya göre; yeni nesil cihazların daha küçük ve daha rahat taşınabilir olması tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. Ayrıca, bu cihazların hastadan topladığı verileri diğer cihazlara aktarabilmesi, kullanıcıların kendi sağlıkları hakkında daha bilinçli hareket etmesini sağlıyor. Yeni nesil cihazlarla daha pratik ölçüm yöntemlerinin tercih edilmesi, bilgi güncelliği açısından yalnızca hastaların değil doktorların da işini kolaylaştırıyor.

Submit a Comment