Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tüketiciler Dijital Sağlıkla İlgili Ne Düşünüyor?

Tüketiciler Dijital Sağlıkla İlgili Ne Düşünüyor?
Can Aytı

Uluslararası McKinsey & Company Danışmanlık Şirketi tüketicilerin dijital sağlık uygulamalarının kullanımıyla ilgili söylentiler hakkında bir anket yaptı.

İnsanlar sağlık uygulamalarını kullanmak istemiyorlar:

Pek çok sağlık profesyoneli tıbbi bakımın hassas doğasına rağmen insanların birkaç özel durum hariç sağlık uygulamalarını kullanmak istemediğine inanıyor. Karar verenler devamlı olarak dijital sağlık hizmetlerinin kullanım oranlarının düşük olduğundan bahsediyorlar. Konuyla ilgili yapılan anketlere göre, birkaç farklı sonuç göze çarpıyor. İnsanlar cihazların kullanım zorluğundan ya da düşük kaliteli olmasından dolayı adapte olmakta zorlanıyorlar. Tüm ülkeler göz önünde bulundurularak yapılan anket sonuçlarına göre, insanların %75’i sağlık uygulamalarını ihtiyaçlarını karşıladıkları ve umdukları seviyede kaliteli hizmet sağladıkları müddetçe kullanmak istiyor.

Yalnızca gençler dijital sağlık uygulamalarını kullanmak istiyorlar:

news_digital_health

Anketlere göre, her yaştan insan grubu sağlık uygulamalarını kullanmak için gönüllü. 50 yaş üstü hastalar da  kendilerinden genç emsalleri kadar sağlık uygulamalarını kullanmak istiyorlar. Ancak genç ve yaşlı hastaların kullanmak istedikleri uygulamalar arasında bazı farklılıklar var. Yaşlı insanlar geleneksel olarak kabul edilen e-mail ve dijital kanalları kullanırken; gençlerin tercihi ise hiç şaşırtıcı değil. Gençler ağırlıklı olarak sosyal medyayı tercih ediyorlar. Gençler sağlık promosyonları ve engelleme hizmetleri hakkında bilgilere ulaşmak isterken, yaşlılar kronik koşullarda gösterilen sağlık hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorlar. Ancak her iki grupta aynı fiyatta bütçe ayırma taraftarı.

 

Mobil sağlık dönem değiştirici:

Mobil sağlık sık sık dijital hizmetlerin geleceği olarak gösteriliyor. Araştırmalara göre mobil sağlık hizmet talepleri günümüzde hala evrensel değil. Sağlık hizmetinin sayısallaştırılması için tek kriter bu değil. En güçlü ve en kesin neden mobil sağlık uygulamalarının gençler arasında yaygınlaşması. Dijital uygulamalar kronik şartları yönetmek için tipik olarak yaşlı insanlar için bulunsa da sağlık hizmetleri bu genç kitleyi hedeflemek için mobil çözümler üretmeliler. Örneğin uygulamalar doğum öncesi dönemi ya da yaşam tarzı sınıflandırmalarıyla ilgili içerikler içerebilir. Sorunun çözümlerinde pek çok etken olabilir ancak soruna cevap olması da çok önemlidir.

 

İnsanlar inovatif gelecek ve inovatif uygulamalar istiyorlar:

Sağlık hizmeti profesyonelleri uygulama geliştirirken inovasyon yapmak zorunda olduklarını biliyorlar fakat, hastaların dijital sağlık hizmetinden beklentileri ise oldukça sıradandır: verimlilik, bilgi, diğer kanallar ile entegrasyon ve gerekirse gerçek bir kişinin sağlık durumuna erişim. Yüksek inovatif hizmet,  daha iyi bir uygulama ve daha fazla sosyal medya kullanıcılar için sanıldığı kadar önemli değildir.

pharmacy

Hizmetin kapsamlı platformlarda olması değer yaratmak için bir ön koşuldur: Uygulamanın yavaş başlayıp hızlıca yükselişe geçmesi için akıllıca tasarlanmış olması gerekir. Dünyada pek çok insan aynı şeyi ister. Farklı ülkelerdeki farklı insanlar doktor randevularını bir asistan yardımıyla programlayabilmek ister. Diğer bir taraftan ise doğru uzmanı seçmek ve ilaçların reçetelendirilmesi gibi tekrarlanan idari görevler için destek almak ister. Bu hizmetlerin ortak yanları ise hayata geçirmek için çok yüksek yatırımlara ihtiyaç duyulmamasıdır.

Submit a Comment