Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NHS Eski IT Sistemlerini Yenilemeye Başladı

NHS Eski IT Sistemlerini Yenilemeye Başladı
Kubilay Han Uluerim

Birleşik Krallık’ta dijital sağlıkla ilgili hükümetin aldığı son kararla zamanı geçmiş ve güvenlik riski taşıyan tüm teknolojilerin NHS bünyesinden çıkarılması için çalışmalara başlandı.

Dame Fiona Caldicott’un veri güvenliği ve bilgi yönetimi üzerine yazdığı rapor ve Hizmet Kalitesi Komisyonu siber güvenlik incelemesi dahil olmak üzere eski IT sistemlerinin riskleri üzerine mevcut 2 rapor bulunuyor.

Yazılan raporlara cevap veren yaşam bilimleri bakanı George Freeman diyor ki: “Sağlık kurumları ve organizasyonlarının daha güvenli veri depolaması için Microsoft dahil olmak üzere tedarikçi firmalarla çalışıyoruz.”

IT uzmanlarının belirttiğine göre; Microsoft’un müdahalesinin oldukça etkili olacağı öngörülüyor. Zira daha önceden pek çok sağlık kurumunda Windows XP kullanılıyordu. XP için desteğin Nisan 2014’te kesilmesine rağmen Digital Health Intelligence’ın raporuna göre; NHS’e bağlı kurumların %20’si hâlâ XP kullanıyor.

569120456_1280x720

Digital Health Intelligence Security Hub tarafından yakın zamanda hazırlanan bir raporda, OS üzerinden çalışan bir virüsün Avustralya’daki Royal Melbourne Hospital’ın patoloji bölümünü çökerttiğini söyleyen uzmanlar, durumun ciddiyetine dikkat çekiyor. Diğer bir açıklamaya görey ise; Hizmet Kalitesi Komisyonunun (CQC) hasta bilgilerine erişimi kontrol etmek, bu bilgilerin değiştirilmesi, zarar görmesi ve kaybının nasıl gerçekleştiğini anlamak için İngiltere’de NHS’e bağlı 60 kurumu gezmesi ve çalışanlarla konuşması gerekmiş.

Açıklanan ilk bulgulara göre; pek çok sağlık kurumunda hasta kayıt sistemleri oldukça güvenli bir şekilde çalışıyor ve hasta verilerinin güvenliğiyle ilgili büyük bir sorunla karşılaşılmıyor. Örnek olarak: 31 Mayıs 2015 tarihinde 6.5 milyar veri transferi yapılırken sadece 533 veri sızıntısı yaşanmış.

Yapılan incelemenin sonucunda, CQC, değerlendirme çerçevesini ve teftiş yaklaşımını değiştirerek Dame Fiona’nın raporundaki dijital güvenlik standartlarına ulaşmaya çalışacağını duyurdu.

Submit a Comment