Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

GlaxoSmithKline Klinik Deneylerde Kullanılacak Sağlık Sensörlerini Deniyor

GlaxoSmithKline Klinik Deneylerde Kullanılacak Sağlık Sensörlerini Deniyor
Alperen Sözen

GlaxoSmithKline (GSK) halihazırda yürüttüğü bir çalışmasında mobil sağlık araçlarını deniyor. GSK bu çalışmasında veri girişimcisi Medidata ve sensör üreticisi Vital Connect ile ActiGraph‘ı birleştiriyor. Çalışma yardımıyla klinik deneylerde, mobil sensörlerin kullanım potansiyelinin ne olduğu anlaşılabilecek.

healthpatch

GSK’nın laboratuvarlarında 6 sağlıklı bireyle yapılan deneylerde, katılımcıların Vital Connect tarafından sağlanan HealthPatch MD sensörünü takmaları sağlanıyor. Katılımcıların yaşamsal bulguları, EKG verileri ve aktivite seviyelerini kaydeden sensörler bu bilgileri ActiGraph’ın aktivite ekranı yardımıyla gözler önüne seriyor. Ortaya çıkan tüm bu veriler, Medidata tarafından geliştirilen bir uygulamaya yükleniyor. Sistem aynı zamanda, bu verilerin laboratuvarın klinik kayıtlarına alınmasını da sağlıyor.

gsk

Çalışmanın ileri aşamalarında Medidata ekibi GSK ile, çalışmadan elde edilen verileri daha “uygulanabilir içgörüler” haline getirecek. Böylece klinik deneylerin daha hızlı ve daha hasta odaklı gerçekleşmesi sağlanacak. Medidata bu verileri aynı zamanda kendi oluşturacağı ve mobil uyumlu olacak bir klinik deney platformu için de kullanacak. Bu platforma denek katılımlarının gelecek ay başlaması bekleniyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere, klinik deneyler mobil sağlık için hala keşfedilmemiş büyük bir gelecek vadediyor. GSK zaten Research2Guidance raporuna göre uygulama sayısı ve indirme sayısı bakımından ortalamanın üzerinde olan bir şirketti. Bu girişimiyle de GSK, mobil teknolojide adından söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

Submit a Comment