Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yakın Gelecekte Giyilebilir Teknolojilerden Kazanç Sağlayacak Sektörler

Yakın Gelecekte Giyilebilir Teknolojilerden Kazanç Sağlayacak Sektörler
Ece Balkan

 

Yaklaşık son on yıldır hayatımızı, yaşam tarzımızı veya çalışma ortamımızı derinden etkileyen, değiştiren ve şekillendiren akıllı telefon ve cihazlarla yaşamaya artık alıştık. Bugün, mobil iletişim cihazlarının olmadığı pazara veya sektöre rastlamak mümkün değil. Yakın gelecekte, akıllı cihazların hayatımızda yarattığı etkinin yerini giyilebilir teknolojilerinin alacağını bugünden görebiliyoruz.

PricewaterhouseCoopers (PwC)’ ın hazırladığı yeni raporda, 2018 yılına kadar, yaklaşık 130 milyon giyilebilir cihazın satılacağı ön görülmektedir.

PwC’ın “The Wearable Future Report” sonuçlarına göre, dört yıl içinde giyilebilir teknolojilerin yaklaşık 6 milyar dolarlık hasılat ile geleceğin büyük ve önemli sektörlerinden biri haline geleceği varsayılmaktadır.

Bu konu ile ilgili PwC Amerika Eğlence ve Medya Sektörü Lideri Deborah Bothun: “İşletmeler giyilebilir teknoloji akımını, mobil odaklı mevcut stratejilerine dâhil etmeli ve tüketicilerin deneyimleri üzerinde algılanan değeri doğru bir şekilde yönlendirmelidir.” ifadesini kullanmıştır.

PwC’ye göre giyilebilir teknolojilerden avantaj sağlayabilecek altı sektör: Sağlık, Sosyal Medya, Oyun, Eğlence, Perakende ve Reklamdır.

giyilebilir ve sağlıkSağlık: Sağlık, giyilebilir teknoloji ürünlerinin gelişimine büyük katkı sağlayan ve bu teknolojinin hızla büyümesine neden olan önemli bir sektördür. Giyilebilir cihazlar, kalori ölçümü, adım sayar, kalp ritmi ölçümü, uyku kaydı gibi özelliklere sahip olmasıyla diyabetik ve kalp rahatsızlığı hastalıklarının önlenmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Böylece, giyilebilir cihazlar gitgide tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilen bir teknoloji haline geldi.

Son zamanlarda, internet devi Google, nanoteknoloji içeren bir hapı yutulduktan sonra giyilebilir bir cihaz ile birlikte çalıştırarak vücutta bulunan kanserli hücreleri tespit edebilen teknolojiyi geliştirdiklerini açıklamıştı.  Philips’de, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tedavisi için giyilebilir yeni bir cihaz üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Kısacası, obeziteden epilepsiye, kanserden Alzheimer hastalığına kadar geniş bir yelpazeye uzanan hastalıkların tedavisi için kullanılan teknolojinin geleceği giyilebilir cihazlardır.

sosyal medya ve giyilebilirSosyal Medya: Giyilebilir teknoloji ürünlerinin sosyal medya ile entegre bir şekilde gelişmesi, bu sektörün büyüme ve ilerleme nedenleri arasında önemli bir gösterge olarak sayılmaktadır. Yakın gelecekte, sosyal medya platformları, giyilebilir cihazlara daha uyumlu bir hale getirilecek. Teknoloji ve internet devleri bunun için çalışmalarını geliştirmeye hızla devam ediyor.

Örneğin Samsung Gear S cihazı, Facebook ve e-posta bildirimlerini gösteren ve bu bildirimleri yönetebilen ve cevaplayabilen özelliklere sahiptir. Apple Watch cihazı ile de e-postalarınızı okuyabilir, okundu veya okunmadı olarak işaretleyebilir, eğer isterseniz de iletilerinizi silebilirsiniz.

hicon bilekliğiBaşka bir örnek vermek gerekirse, İsviçre-İtalya ortak yapımı olan Hicon bilekliği, bileklik üzerinde bulunan LED butonlar sayesinde sosyal medya hesaplarınızı düzenleyerek hesaplarınızdan gelen bildirimleri titreşim ve ışık ile sizlere bildirme özelliğine sahiptir. Böylelikle Hicon, sosyal medya hesaplarınıza telefonunuz veya tabletiniz uzakta iken de size bir bileklik yardımıyla haber verme imkânını sağlıyor.

Oyun: Dünyanın en büyük sektörlerinden bir tanesi olan oyun sektörü, giyilebilir teknolojilerle senkronize olmaya başladı. Araştırmalara göre, her gün 12-17 yaş arası Amerikalı çocukların %97’si ortalama en az 1 saatini video oyunlarıyla oynayarak geçiriyor. Bu ve buna benzer birçok araştırma, gelecekteki oyunların giyilebilir teknoloji cihazlarıyla görsel ve fiziksel olarak daha fazla senkronize olacağını bizlere gösteriyor. Örneğin, 4-7 yaş arası çocukların kullanabileceği şekilde tasarlanan giyilebilir teknoloji ürünü LeapBand, çocuklarda sorumluluk duygusunu geliştirmeye, sağlıklı yiyecekleri tanımaya yarayan faydalı özellikleri ve oyunlarıyla çocuklarda sağlıklı ve bilinçli yaşama bilincini geliştirmeyi amaçlayan bir teknoloji ürünüdür.(*)

Kısacası, giyilebilir cihazların artık sadece yetişkinler için değil, çocukların da severek kullanabileceği bir teknoloji ürünü haline geleceğini görüyoruz.

Perakende: Perakende sektörü, giyilebilir cihazların tüketiciye ulaştıracağı en önemli aracılardan biri olduğu için yakın gelecekte kazançlı çıkacak sektörler arasında yer alıyor.

Reklam: “Ne kadar çok ekran varsa, o kadar çok reklam ve pazarlama yapılacak yer vardır.” ifadesi bizlere reklamcılık sektörünün bu alanda da oldukça öne çıkabileceğini gösteriyor. Hedefli reklamcılık için de giyilebilir teknoloji cihazları oldukça avantaj sağlıyor.

eğlebce ve giyilebilirEğlence: Tüketicilere belirli konularda (spor, sağlık, dengeli beslenme, vb.) fayda sağlaması amacıyla üretilen giyilebilir teknoloji cihazlarının bir diğer amacı da tüketicilerin bu cihazları kullanırken eğlenmesini sağlamaktır. Gözümüze taktığımız bir gözlük ile sanal ve gerçek dünyanın bir araya gelerek gerçekçi ve ilgi çekici oyunlar oynayabileceğimiz döneme girdik. Oyunlar, videolar ve çeşitli uygulamalar ile akıllı cihazlarımızla elde ettiğimiz ve eğlendiğimiz her şeyi, giyilebilir teknoloji ürünleriyle de deneyimleyeceğimiz günler çok yakın.

Submit a Comment