Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Günümüzün Dijital Hastaları [İnfografik]

Günümüzün Dijital Hastaları [İnfografik]
Ece Balkan

Günümüzde sürekli gelişme gösteren yeni teknolojiler, internet ve sosyal medya sayesinde, her şeyden haberdar ve interneti aktif bir şekilde kullanan modern hastalarla karşı karşıyayız. Böylelikle modern hastalar, internet aracılığıyla gidebileceği potansiyel doktorlar hakkında araştırma yapıyor, tedavi bilgilerine ulaşıyor, doktor randevularını ayarlıyor ya da egzersiz süreçlerini internetten ya da mobil cihazları üzerinden takip edebiliyorlar.

CDW Health Care tarafından hazırlanan ‘Bugünün Dijital Hastaları’ adlı infografik, günümüzün dijital/modern hastaları hakkında bizleri bilgilendiren bir çalışma gerçekleştirmiştir. Dilerseniz şimdi bu infografiği inceleyelim.

CDW Health Care’in araştırmalarına göre:

  • Doktora gitmeden önce internetten araştırma yapan, okuyan ve bilgilenen hastalara ‘dijital hasta’ adı verilmektedir.

→ Hastaların %86’sı bir doktorla randevu ayarlamadan önce sağlığıyla ilişkili internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır.

→ İnterneti kendi kendine teşhis koymak için kullanan hastaların %50’si teşhisi kendileri belirledikten sonra doktordan randevu almaktadır.

→ Amerikalıların %33’ünden daha fazlası sosyal medyayı sağlık ile ilgili koşullar ve gelişmeler hakkında araştırma yapmak için kullanmaktadır.

→ Amerikalıların %41’i sağlık hizmetleri kuruluşlarına ve uzmanlarına karar verirken sosyal medyanın bu kararda etkili olduğunu söylemektedir.

  • Dijital hastalar mobil sağlık hizmetlerini benimsemektedirler.

mobil sağlık uygulamaları hizmetleri

→ Doktoru olan 18-34 yaş aralığındaki Amerikalıların %82’si mobil cihazlar üzerinden yapılan muayenelerin onlar için en iyi seçenek olduğunu söylemektedir.

→ Hastaların %52’si doktor muayenelerini video konferans sistemiyle gerçekleşmesi konusunda isteklidir.

* Yakın zamanda da Google, hastaların sağlığıyla ilgili sorunlarını doktorlarıyla canlı video konferansıyla paylaşmasını sağlayacak Helpouts girişimi üzerinde çalıştığını bildirmişti.

→ Hastaların %84’ü kendi tıbbi kayıt geçmişlerine internet üzerinden tamamen ulaşmaları gerektiğine inanmaktadırlar.

 

  • Dijital hastalar doktor ziyaretinden sonra da doktorlarıyla iletişimde kalırlar. evde sağlık kontrol muayene

→ Doktorların %88’i hastalarının sadece muayenede değil, aynı zamanda evlerinde de hayati önem taşıyan organlarını, kilolarını, kan şekerlerini kontrol etmelerini istemektedirler.

→ Her 3 hastadan 1’inin doktorlarıyla iletişimde olmak için kullandığı bir bilgi paylaşım platformu/portalı vardır.

→ Hastaların %70’i doktorlarıyla haberleşmek için uygun portallar bulmaktadır.

→ Hastaların %64’ü, eğer doktorları kendileri için bir portal sağlarsa, internet üzerinden kendi tıbbi kayıtlarına ulaşmak istemektedir.

→ Hastaların %60’ı reçetelerini daha iyi anlayabilmek için internetten reçeteleriyle ilgili araştırmalar yapmaktadırlar.

 

  • Dijital hasta yetkilidir.

→ Tüketicilerin %52’si giyilebilir sağlık takip cihazlarını satın almaya ilgidirler.giyilebilir sağlık kontrol cihazları

→ En çok satılan giyilebilir cihazların %70’i formda kalmayı sağlamak için tasarlanmıştır.

→ Tüketicilerin 2018 yılına kadar 112 milyon giyilebilir cihazla spor yapacağı tahmin ediliyor.

→ Kendi kişisel kullanımları için mobil sağlık uygulamalarını 247 milyon Amerikalı telefonlarına yükledi.

 

  • Mobil sağlık hizmetlerinin başarılı olabilmesi için gereken temel unsurlardan bir tanesi dijital hastalar ile güvenli ilişkiler kurmaktır. mobil sağlık güvenlik

→ Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu (HIMSS)’nin 2014 yılında düzenlediği konferansa katılan kişilerin en büyük kaygısının güvenlik olduğu gözlenmiştir.

→ Mobil sağlık uygulamalarının HIPAA yasası standartları ile uyumunun sorgulanmasıyla, veri ihlallerinin olası riski, davalıların %45’ini endişelendirmektedir.

→ %39’u bedava ve %30’u ücretli olan sağlık ve fitness uygulamaları, kullanıcılara geliştirici tarafından ifşa edilmeyen bilgiler göndermektedir.

→ Sağlık hizmetleri sektörünün mobil cihazlarda kullanılmasıyla, uygulama sağlayıcılarının en büyük ikinci kaygısı veri güvenliğinin oluşturulmasıdır.

IMG_0399-0.PNG

Submit a Comment