Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zeka Doktorların Hayat Kurtarmasına Yardımcı Oluyor

Yapay Zeka Doktorların Hayat Kurtarmasına Yardımcı Oluyor
Derya Öztürk

Michigan Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların gerçekleştirdikleri bir çalışma, yapay zekânın hayat kurtarabilmeleri için doktorlara ne kadar yardımcı olabileceğine dair bize fikir veriyor. Doktorlar; beyin ameliyatı esnasında bir doku örneğini analiz etmek ve sınıflandırabilmek için harcanılan zamanı, derin öğrenme (deep learning) algoritması kullanarak 30-40 dakikadan 3-4 dakikaya düşürdüler.

Gerçekleştirilen çalışmada, doktorların beyin tümörü tanısını çok daha hızlı ve doğru bir şekilde koyabilmeleri için yapay zekadan yararlanıldı. Araştırmacılar 100 farklı beyin dokusu örneğini analiz edebilmek ve geniş kategorilerde sınıflandırma yapabilmek için derin öğrenmeyi kullandılar.

Klasik yöntemlerde cerrahlar ameliyat esnasında, beyin dokularını laboratuvarda inceleyebilmek için ameliyatı 30-40 dakika kadar durdurmak zorunda kalıyorlar. Doktorlar, uyarılmış Raman histolojisi (stimulated Raman histology) adı verilen bir doku alma tekniğini ve derin öğrenme algoritmasını kullanarak ameliyathaneden çıkmak zorunda kalmadan, 3-4 dakika içinde tümörü analiz edebildiler.

Tanı koyma süresindeki bu neredeyse yüzde 90’lık düşüş, hastanın ameliyat boyunca yaşayabileceği komplikasyonların önemli ölçüde azaltılması anlamına geliyor.

Şu an için derin öğrenme algoritması dokuları yalnızca 4 kategoride tanımlayabiliyor. Fakat çalışma takımının lideri Dr. Daniel Orrigner bu kategorileri 8’e kadar çıkarabilmeyi planlıyor ki bu da doktorların bildiği bütün beyin tümörü çeşitlerini kapsıyor.

Teknik 370 hasta üzerinde test edildi ve koyduğu tanılarda yüzde 90 başarı elde etti. Bu ortalama, geleneksel yöntemlerin yüzde 90-95 olan başarı ortalamasından biraz düşük olsa da Orringer, derin öğrenmenin zaman içinde bilgilerine yenilerini ekleyerek bu oranı arttıracağına inandığını dile getiriyor.

Araştırma takımı, bu teknoloji fazla sayıda hastanede kullanılmaya başlanırsa derin öğrenme sisteminin daha fazla sayıda veri toplama şansının olacağını ve böylece daha doğru tanı koyabilme imkânının da artacağını belirtiyor.

Yapay zekanın tıp alanında parlaması bu örnekten ibaret değil elbette. Doktorların hastalığını teşhis etmekte başarılı olamadığı bir kadının hayatını kurtarması, kanseri doktorlar kadar başarılı bir şekilde teşhis edebilmesi, erken teşhisle körlüğe engel olması gibi örneklerin sayısı, önümüzdeki dönemlerde hızlı bir şekilde artacak gibi görünüyor.

Kaynak:

https://futurism.com/artificially-intelligent-entities-are-allowing-doctors-to-save-lives/

Görsel:

http://hitconsultant.net/2015/10/13/10-ways-artificial-intelligence-could-make-me-a-better-doctor/

Submit a Comment