Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

 FDA, İlk “Sürekli Glikoz İzleme Sistemi”ni Onayladı

  FDA, İlk “Sürekli Glikoz İzleme Sistemi”ni Onayladı
Derya Öztürk

FDA, kan örneği ihtiyacını ortadan kaldıran yeni bir glikoz izleme sisteminin kullanılmasını onayladı. FreeStyle Libre Flash Glikoz İzleme Sistemi olarak adlandırılan bu sistemde, cildin altına bir sensör yerleştiriliyor ve bir mobil okuyucu kullanılarak glikoz düzeyinin okunması sağlanıyor.

Şu anda kullanılan diyabet sağlık izleme cihazları, kişinin parmaklarını delmesi ve zamanla yıpratıcı bir hal alabilecek olan bir kan örneği almalarını gerektiriyor. Bunu süresiz olarak yapma düşüncesine dayanamayan insanlar için, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin yeni bir önerisi var: kendinize zarar vermenizi gerektirmeyecek yeni bir glikoz izleme sistemi.

FDA, bu haftanın başlarında Abbott Şeker Hastalığı Bakım Ürünleri’nden FreeStyle Libre Flash Glikoz İzleme Sistemi’ne onay verdiğini duyurdu. Cihaz, parmak çubuğu yerine cildin altına yerleştirilmiş küçük bir algılayıcı kullandığından, glikoz seviyelerini sürekli ölçüp izleyebiliyor. Bir mobil okuyucu ise glikoz düzeylerinin çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını görebilme imkânı sunuyor.

Yeni sistem, 18 yaşın üzerindeki yetişkinleri hedef alıyor. Sistemin henüz gerçek zamanlı uyarılar sunma özelliği henüz bulunmuyor.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment