Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3M, Solunum Hastaları İçin Akıllı Sprey Geliştiriyor

3M, Solunum Hastaları İçin Akıllı Sprey Geliştiriyor
Kubilay Han Uluerim

3M, KOAH hastaları arasındaki uyumu artırmak ve ilaç kullanımını daha kontrollü bir şekilde sağlamak için, yeni bir akıllı spreyi piyasaya sürüyor. 3M Intelligent Control Inhaler’ın üstünde, cihazın düzgün kullanıldığından emin olmak için, elektronik bir ekran bulunduruyor.

Her kullanıldığında kayıt alıyor ve bunu sadece çalıştırıldığında değil, hasta ilacı ciğerlerine çektiğinde yapıyor. Cihazın içinde bulunan bir mekanizma sayesinde, hastanın nefes alma şekli değişse bile, her seferinde doğru ölçülmüş bir doz veriliyor. Ek olarak, cihaz bu nefes alma şeklini kaydediyor ve hastanın değerlendirilmesi için klinik olarak kullanışlı olan bir bilgi elde ediliyor. Tüm bu veriler yardımcı bir telefon uygulaması sayesinde işleniyor. Daha sonra doktor ve aile yakınlarıyla paylaşılabiliyor. 

“Bu teknolojinin geliştirme aşamasında hastalar, sağlık hizmeti tedarikçileri ve diğer muhatap kişilerle muazzam bir araştırma yaptık. Soluk alma teknolojileriyle ilgili 60 yıllık, sağlık bilgilendirme sistemleriyle 30 yıllık bir tecrübeyle, 3M bu iki alanda sonuç getirmek için oldukça vasıflı. Son 25 yıldır, soluk alma cihazlarıyla ilgili yapılan hiçbir şey işe yaramadı. Şimdi ise, elimizde yeterlik ve bağlılığı artıran bir cihaz var. Akıllıca bir çözüm için gereken ihtiyaç, hiç bu kadar büyük olmamıştı. 3M, solunum hastalıklarına sahip kişilerin ve doktorların ellerine daha büyük bir kontrol olanağı vermeyi amaçlıyor.” diyor 3M Drug Delivery Systems’den Teknik Yönetici Dr. Steven Wick.

 

Submit a Comment