Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

L’Oréal’in Geliştirdiği UV Bantlar Hakkında Son Açıklamalar

L’Oréal’in Geliştirdiği UV Bantlar Hakkında Son Açıklamalar
Kubilay Han Uluerim

L’Oréal’in geliştirdiği UV ışınlara karşı duyarlı bant teknolojisi hakkında yapılan son röportajdan elimize yeni bilgiler geçmiş durumda. 10 Şubat tarihinde yayınladığımız haberde de bahsettiğimiz teknolojinin, UV ışınlara karşı, duyarlı sensörler kullandığını ve renk değiştiren boyasıyla güneşten ne kadar etkilendiğimizi bizlere gösterdiğini söylemiştik.

Bu sene CES’de yapılan açıklamanın ardından bu hafta içinde Fast Company’e röportaj veren L’Oréal, hem ürün hakkında yeni bilgiler verdi hem de firmanın teknolojiyle ilgili attığı adımları açıkladı. L’Oreal Technology Incubator yetkilisi Guive Balooch’un açıklamasına göre, pek çok insan gün içinde ne kadar ışına mağruz kaldığını bilmiyor.

3056231-inline-i-3-5-layers-deep-in-tech

Yara bandı veya nikotin bandı yapıştırmak kadar rahat ve kullanışlı olduğu belirtilen My UV Patch, 5 katmanlı ince elektronik bir sensörden oluşuyor. Bu bandın aslında gösterişli bir teknoloji ürünü olduğunu unutmamızı ve 5 gün içinde atılacak basit bir eşyaymış gibi davranmamızı istiyor Balooch. Aksi taktirde başarısız bir proje olacağını belirterek, bunun aslında sadece bir cilt bakım ürünü olduğunu söylüyor.

Dijital UV dövmesini Ocak ayında Consumer Electronics Show’da tanıtan L’Oréal’in La Roche Posay kolu, dikkatleri üzerine toplamıştı. Geliştirilen bant, gün içinde ışınlara mağruz kaldığı sürece, ten rengi, tonu ve türüne göre telefonumuzdaki uygulamaya sinyaller yolluyor. Bunların hepsi 50 mikron kalınlığında, yani insan saçının yarısı kalınlığında bir bant tarafından hesaplanıyor. My UV Patch, yapışkan yüzey, NFC sarmalı, mikroçip, boya katmanı ve metalin paslanmasını engelleyecek kalp şeklinde bir dış katmandan oluşuyor. Ufak pikseller halinde yerleştirilmiş karelerin, ışınlara mağruz kaldıkça renk değiştirmesi yöntemiyle, kaç saat UV ışınlarından etkilendiğiniz belirleniyor.

 

Submit a Comment