Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Novartis Dijital İlaç Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Novartis Dijital İlaç Üretmek İçin Kolları Sıvadı
Özge Uçar

Bir süredir, ilaç sektöründe yaptığı inovatif açılımlarla adından söz ettiren ilaç devi Novartis, Pear Therapeutics ile dijital ilaç üretimi için işbirliği yaptığını duyurdu.

Dijital ilaçlar, içerdikleri sensörler sayesinde akıllı telefon uygulamasıyla senkronize oluyor ve ilacın vücutta takibinin yapılmasına imkan tanıyor. İlaç sektöründe yaşanan son gelişmeler, yakın gelecekte dijital hapların tedavide yerini alacağını gösteriyor. Geliştirdiği ilaç/yazılım kombinasyonu ile FDA’den onay alan ilk dijital ilaç üreticisi Pear Therapeutics, Novartis’ten Seri B yatırımı aldı. Pear Therapeutics, ilaç devi Novartis ile birlikte multipl skleroz ve şizofreni hastalıklarının tedavisinde kullanılacak iki yeni dijital ilaç piyasaya sürecek.

Novartis Biyomedikal Araştırma Enstitüsü Başkanı Jay Bradner, “Psikiyatrik ve nöredejeneratif (sinir hücrelerinin kaybına bağlı olarak sinir sistemi fonksiyonlarının yitirildiği) hastalıklar, hastalara ve ailelerine ağır fiziksel, zihinsel ve ekonomik bir yük getiriyor” dedi ve reçeteli dijital terapötiklerin hastaların tedavi sürecini kolaylaştıracağını belirtti.

Kaynak: Drug Discovery & Development

Submit a Comment