Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaşayan Ölülerden Kaçarken Sağlığınızı Koruyun!

Yaşayan Ölülerden Kaçarken Sağlığınızı Koruyun!
Kubilay Han Uluerim

Sağlık teknolojilerinin oyunlaştırılarak kullanımlarının kolay ve zevkli hâle geldiğini biliyoruz. Özellikle geçtiğimiz Temmuz ayında ortalığı birbirine katan Pokemon Go’nun sağlık için kısa sürede ne kadar önemli bir hâle geldiğinden ve arttırılmış gerçekliğin öneminden sizlere bahsetmiştik.

Ülkemizde çeşitli partiler veya etkinliklere katılan kişiler haricinde yaygın olarak kutlanmasa da Cadılar Bayramı kavramı yurtdışında oldukça önemli bir yere sahip. Kısacası bu haberimizde Cadılar Bayramı temasına uygun olarak dijital sağlıktan bahsedeceğiz.

İngiliz oyun yapımcısı Naomi Alderman ve yazılımcı firma Six to Start tarafından geliştirilen Zombies, Run! adlı oyun, kullanıcılarını sürekli olarak koştururken bir yandan da eğlenmelerini sağlıyor. Malum son 10 yılda art arda gelen zombi temalı filmler, diziler ve oyunlar nedeniyle korku alanına yönelmek ve oyunlaştırma yöntemini kullanmak oldukça akıllıca bir karar.

zombies-run

Peki yaşayan ölülerden kaçmanın sağlığınıza ne faydası var?

Öncelikle oyunumuz GPS üzerinden çalışıyor ve siz yürümeye başladığınız andan itibaren hayatta kalma serüveniniz başlıyor. Tıpkı filmlerdeki gibi bir zombi istilasındayız. İlk olarak telsiz yoluyla bizle iletişime geçen kişilerle konuşmaya başlıyoruz ve onların yönlendirilmeleri doğrultusunda görevler yapıyoruz. Tabii bu sırada arkamızdan, sağımızdan, solumuzdan onlarca veya yüzlerce zombi koşabiliyor. Siz koşunuza devam ederken telsizden “daha hızlı koş, çok yaklaştılar!” gibi komutlar geliyor, hatta arkanızdaki karnı aç kalabalığın bağırışlarını bile duyabiliyorsunuz.

Sürekli sizi malzeme toplamaya, insanları kurtarmaya veya araştırma yapmaya teşvik eden oyun, bu sayede interval antrenman yapmanızı da sağlıyor. Yani normal bir yürüyüşten hızlı koşuya, sonra da depar atmaya kadar varan bir fiziksel aktivite programı sizi bekliyor. Örneğin “5 km ileride kurtarılmayı bekleyen birisi var. 2 saat içinde orada olmalısın!” gibi görevlerle oyun sizi uzun mesafelere yollayabiliyor. Zombies, Run! televizyon dizisi mantığıyla ilerlediği için her güncellemeyle yeni bölümler ekleniyor ve sizin hikâyeniz de sezon sezon ilerliyor.

zombies-run-screens

Bu oyunun özellikle tek başına koşmaktan sıkılan kişiler için bulunmaz Hint kumaşı niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Diyabet, obezite ve depresyon gibi nedenlerle kilo vermekte güçlük çeken kişilerin bu tarz yazılımlarla sportif faaliyetlere yöneldiği de Pokemon’da görüldüğü gibi inkâr edilemez bir gerçek.

Siz de oturduğunuz koltuktan biraz kalkıp kalbiniz, ciğerleriniz ve kaslarınız için bir iyilik yapmak istiyorsanız son güncellemesi 27 Ekim’de gelen Zombies, Run!’ıGoogle Play veya App Store’dan indirebilirsiniz.

 

Kaynak:

Submit a Comment