Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Alanında Türkiye’nin İlk ve Tek Diyetisyen Uygulaması

Dijital Sağlık Alanında Türkiye’nin İlk ve Tek Diyetisyen Uygulaması
Kubilay Han Uluerim

Konu sağlıklı beslenme ve kilo kaybı olduğu zaman, uzun süre bilgisayar başında oturan ofis çalışanlarının bu faaliyetleri ne kadar zor gerçekleştirdiğini biliyoruz. Özellikle dünya çapında ünlü bir mutfağa sahip olan kültürümüz gereği, takdir edersiniz ki gün içinde çok fazla hamur işi tüketiyoruz. Pek çoğumuzun sabah kahvaltısında açma, ekmek veya simit eksik olmuyor. Tatlılarla olan bağımızı ise inkâr etmemiz pek mümkün değil.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, her gün kullandığımız akıllı telefonlar, saatler ve çeşitli aktivite takip cihazları için, sürekli olarak sağlıkla ilgili uygulamalar geliştiriliyor. Bu uygulamalar daha sonra genel halkın kullanımına sunuluyor ve çeşitli klinik deneylerde kullanılıyor. Yakın zamanda haberini yaptığımız Twinbody ve Prevent gibi uygulamaların, diyabete ve obeziteye karşı savaşta kullanıldığını hatırlayalım. Peki, yurt dışında bu konularda pek çok gelişme varken, ülkemizde aynı tarzda bir uygulama mevcut mu?

Bu sorunun cevabını en iyi veren kişi, Türkiye’nin ilk ve tek diyetisyen uygulamasını hazırlayan Uzman Diyetisyen Dilara Koçak. 30 Mart Çarşamba günü Nişantaşı Grey’de, ekibiyle beraber geliştirdiği uygulamanın lansmanını yapan Dilara Koçak, ben de dahil olmak üzere konuklarını bir kahvaltı eşliğinde ağırladı. Konukların arasında Yrd. Prof. Erkan Saka, Cem Kıvırcık, Yiğit Kalafatoğlu, Pelin Özkan gibi dijital ve teknoloji dünyasından değerli isimler de bulunuyordu.

eee

Peki nedir bu geliştirilen uygulama? Android ve iOS işletim sistemli cihazlar için üretilen Dilara Koçak uygulaması, iyi yaşam ve diyet konusunda cebinizde taşıyabileceğiniz en iyi dijital rehber. Pek çok farklı içeriği ve ücretsiz olmasıyla, kullanmaya başladığınız itibaren dikkatinizi çekiyor. Uygulama oldukça zengin bir içeriğe sahip.

İlk açtığınızda gözünüze çarpan şey, Dilara Koçak’ın sosyal medya bölümü oluyor. Bu bölümde uzman diyetisyenimizin paylaştığı Twitter, Facebook ve Instagram iletilerini görebiliyoruz. Kendisi sosyal medyaya birkaç yıl önce girdiğini söylese de, şu an oldukça aktif bir kullanıcı olduğunu 3 ortamda da kanıtlamış durumda. Sosyal Medya bölümüne ilave olarak bir de Blog bölümü mevcut. Bu bölümde de sağlıklı yaşam ve beslenmeyle ilgili oldukça ayrıntılı blog yazıları bulmak mümkün.

Sağlıklı beslenme konusundaki en önemli bölüm tabi ki Dilara’nın Mutfağı. İçinde pek çok sağlıklı yiyecek ve içecek tarifi olan bu bölüm, yazılı bir şekilde kısaca size gerekli bilgileri veriyor. Eğer yediğiniz ve içtiklerinizin miktarına göre içerdiği kaloriyi merak ediyorsanız, Kalori Metre bölümü tam size göre.

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzına dönüştürmek istiyorsanız, Dilara Koçak tarafından yazılan kitapları, Kitaplar bölümünden satın alabiliyorsunuz. Dilara’nın Mutfağı size yetmediyse ve biraz daha görsel anlatım istiyorsanız, Videolar kısmından Dilara Koçak resmi YouTube kanalına erişebiliyor ve görüntülü olarak yemek tariflerini izleyebiliyorsunuz. Ayrıca, Mesajınız Var bölümünden günlük tüyolar ve tavsiyeler alabiliyor, İletişim bölümünden direkt olarak telefon, e-posta ve web sitesi bilgilerini öğrenebiliyorsunuz.

Kendi vücudu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler için en önemli bölüm ise: Önce Ölçün. Bu bölümde beden kitle indeksinizi, bazal metabolizma hızınızı, günlük enerji ihtiyacınızı, fiziksel aktivite ve harcanan enerjiyi, yağ yakma nabzınızı hesaplayabiliyor, bel çevrenizin normal sınırlarını öğrenebiliyorsunuz. Eğer Dilara Koçak kliniğine gelip vücudunuzla ilgili çeşitli tahlil ve ölçümler yaptırdıysanız, Danışan Girişi bölümünden kendinize ait profilinize giriş yapabiliyorsunuz. Burada bilgilerinizi görebilirken, yediğiniz yemeklerin fotoğraflarını çekip kendinize bir iyi yaşam günlüğü oluşturabiliyorsunuz.

Uygulamanın bu özelliği sayesinde, çevre dostu Dilara Koçak, klinikte artık kâğıt yerine online sisteme geçilmesi vesilesiyle, üyesi bulunduğu Kagider‘e (Kadın Girişimciler Derneği) doğa dostu “yeşil iş/yeşil yaşam” sertifikasını almak için de başvuru yapmış.

DİLARA KOÇAK

Saydığımız bunca özelliklerden belki de en önemlisi, uygulamanın bizim kültürümüze göre şekillendirilmesi. Lansman sırasında, özellikle yurt dışında da bu tarz uygulamaların varlığından bahseden Koçak, bagel ve bacon gibi Amerikan kültürüne ait yiyeceklerin burada pek tüketilmediğini belirtiyor. Bu yüzden, yerli yemek kültürüne ait bir bilgi kaynağının gerekliliğini vurguluyor. Instagram’da gördüğümüz bir fotoğrafın, 2 saat içerisinde yediğimiz yemeği etkilediğini belirten Dilara Koçak, ”bana kimi takip ettiğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” diyerek, sosyal medyanın günlük beslenme alışkanlıklarımızı nasıl etkilediğini anlatıyor.

“Masa başında kullanılabilen uygulamaların yerine, hayatın içinde olan uygulamalar artık daha gündemde. Offline ve online hayatın giderek kaynaşması ve arasındaki uçurumun kapanması, şüphesiz ki giderek gelişen teknolojinin günlük hayatımızda bilinçli olarak uyguladığımız hareketleri yönlendirir konuma gelmiştir. Dilara Koçak mobil uygulaması da gönderdiği günlük mesajlar, tarifler ve ölçümler ile hayatın akışını yakalayan bir uygulama olmuş. Dilara Koçak mobil uygulaması, online ve offline hayatın iç içe geçtiği sağlık alanında yapılan uygulamaların içinde, Türkiye’deki ilk ve tek diyetisyen uygulaması olarak çok değerli” diyen Yrd. Prof. Erkan Saka da; sektörde doğru bilgiye rahatça ulaşılabilen bu tür uygulamalara daha çok ihtiyaç olduğundan bahsetti.

Bunlara ek olarak, şimdilik Dilara Koçak Online adıyla anılan, çevrimiçi Skype üzerinden yapılacak danışmanlık ve tele-tıp hizmetinden de bahsedildi. Şimdilik 70.734 indirme ve 58.978 aktif kullanıcıya sahip uygulamanın 2. versiyonunun da geliştirildiği açıklandı.

Türkiye’de dijital sağlık alanında bir ilki gerçekleştiren Dilara Koçak’ı kutluyor, ülkemizde bu tarz faaliyetlerin artmasını umut ediyoruz.

 

Submit a Comment