Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Pazarının Asya’daki Lideri: Çin

Dijital Sağlık Pazarının Asya’daki Lideri: Çin
Kubilay Han Uluerim

Asya’da sağlık hizmetleri sektöründeki girişimciler ve teknoloji geliştiren şirketler, internet temelli şirketler kadar fon toplayamasa da, bu durum kısa sürede değişebilir.

Özellikle Hindistan’da hastanelerin oldukça kalabalık olması ve kötü hizmet verilmesi, günde 2 $’dan az para kazanılması ve özel hastanelerin pahalı olması gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, insanların doğru doktoru araması önemli bir konu oluyor.

Çin’in nüfusu, son 20 yıllık ekonomik büyüme nedeniyle Hindistan kadar fakir değil. Lakin, devasa nüfusuna karşı sağlık personeli oranı oldukça az. Bu yüzden, küçük kasabalarda yaşayan kişiler akıllı telefonlarına indirdikleri uygulamalar sayesinde doktor buluyor ve randevu alıyorlar. Huangzhou merkezli Guahao Technology Co, bu tarzda 2 uygulamaya sahip ve oldukça popüler. Şirket, 394 milyon $ toplayarak, bölgedeki en yüksek fona sahip firma ünvanına sahip. Benzer fonlamalar sayesinde, Çin’deki dijital sağlık şirketleri, Asya’da lider konumunda bulunuyor.

Hindistan’da bulunan Practo da, benzer bir şekilde ülkedeki en büyük fona sahip firma oldu ve şimdiden diğer ülkelerin pazarlarına girmiş durumda. Birçok milletin kaliteli sağlık hizmetine ihtiyaç duyması, bu tarz bir uygulama için olan talebi oldukça artırıyor.

Graph

100 milyon $’dan fazla fon toplayan şirketler. Kaynak: Tracxn

Anlatılanlara ek olarak bir de sağlık teknolojilerinin gelişmesi için uğraşan şirketler var. Aberdeen Üniversitesi’nden çıkma, Singapur merkezli TauRx Pharmaceuticals, Alzheimer hastalığı gibi sinirsel rahatsızlıkları tedavi etmek için uğraşıyor. Şirketin geliştirdiği teknoloji, beyin hücrelerinin içini oluşturan tau proteinindeki anormal lifleri hedef alıyor ve deneylerde üçüncü aşamaya gelmiş durumda. Şirket 177 milyon $ toplayarak Asya’daki en büyük fonlama kampanyası olma ünvanını taşıyor.

Çin merkezli Yuwell de, elektronik nabız ve vücut sıcaklığı ölçen teknolojileri üreten, 100 milyon $’dan fazla toplayan bir diğer firma.

Hindistan’da ise Portea, kronik hastalık idaresi, taburcu sonrası bakım ve tıbbi cihaz kiralama gibi konularda kullanıcılarına yardım ediyor.

Hindistan ve Çin’de akıllı telefon kullanımının artması, orta direk aileleri sağlık uygulamaları kullanmaya ve kendilerine daha iyi bakmaya teşvik ediyor. Bu kullanımın artması sonucu çok fazla veri elde ediliyor. Bu sayede, geliştiriciler kullanıcıların isteklerine göre güncellemeler yapabiliyor. Nüfus artışı ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği bu şekilde devam ederse, dijital sağlık teknolojileri pazarında daha çok büyüme olacağı öngörülüyor.

Table

Hindistan, Güneydoğu Asya ve Çin’de en çok fon toplayan şirketler. Kaynak: Tracxn

Submit a Comment