Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kalp Hastaları, Dijital Sağlık Teknolojileri ile Kilo Veriyor

Kalp Hastaları, Dijital Sağlık Teknolojileri ile Kilo Veriyor
Kubilay Han Uluerim

American College of Cardiology’nin 65. yıllık toplantı celsesinde sunumu yapılacak Mayo Clinic’in araştırmasına göre, rehabilitasyon gören kalp hastalarından, akıllı telefon uygulaması kullananların, kullanmayanlara göre daha fazla kilo verdiği söyleniyor.

Akut koroner sendromuna sahip, ortalama 68 yaşında olan 80 kişi, Mayo Clinic tarafından bu deney için seçilmiş. Seçilen hastalar, normal kalp rehabilitasyonu ve müdahale grubu olarak rastgele ikiye ayrılmış. Normal kalp rehabilitasyonu grubu, günde 30-90 dakika kadar süren rehabilitasyon celselerine katılmış. Müdahale grubundakiler de aynısını yaparken, bir yandan da telefonlarındaki uygulamayı kullanarak, günlük egzersizlerini kayıt ve takıp etmişler. Kullanılan uygulama içinde ise eğitici videolar, makaleler ve ufak testlerin bulunduğu söyleniyor.

90 gün sonra, araştırmacılar hastalara ait diyet ve vücut ağırlığıyla ilgili bilgileri toplamışlar. ”2 grup arasındaki değişimin büyüklüğünü görünce oldukça şaşırdık. Bu sonuçlar oldukça ilgi çekici, çünkü kardiovasküler risk faktörleri ve rehabilitasyonla ilgili gelişmeleri bize gösteriyor.” diyor Mayo Foundation for Medical Education and Research’den Robert Jay Widmer.

Araştırma sonucunda normal rehabilitasyon grubundakiler 1 kilo kaybederken, müdahale grubu 4.5 kilo kadar kaybetmiş. Ayrıca müdahale grubunun fazladan 40 dakika egzersiz yaptığı da belirtiliyor.

Submit a Comment