Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Fitbit, Kazancını Katlayarak Büyümeye Devam Ediyor

Fitbit, Kazancını Katlayarak Büyümeye Devam Ediyor
Kubilay Han Uluerim

Aktivite takip cihazı firması Fitbit, 2015 yılı sonunda kazancını, önceki yıllara göre ikiye katladığını açıkladı. Resmi verilere göre, 2014 yılındaki 754 milyon$’lık kazancı %149 arttırarak, 2015 yılı sonunda 1.8 milyar$’ı buldu.

Geçtiğimiz yıl, Fitbit toplamda 21.4 milyon cihaz satarak, 18 milyon yeni kayıtlı kullanıcıya ulaştı ve toplam kullanıcı sayısını 29 milyona çıkardı. Yeni kayıt olan 13 milyon kullanıcı, son 3 ay içinde cihazı kullandığı için, aktif kullanıcı olarak kabul ediliyorlar. Aktif kullanıcı sayısı 2014 yılında 6.7 milyonken, 2015 yılında 16.9 milyona yükselmiş durumda. Özellikle geçen yılın son çeyreğinde Fitbit’in kazancı 712 milyon$’a ulaştı ve 2014’e göre %94’lük bir artış göstermiş oldu. Bu kazançların önemli bir kısmı ise, piyasaya sürdükleri 3 yeni ürün sayesinde elde edildi. Charge, Charge HR ve Surge, şirketin kazancının %79’unun kaynağı olarak gözüküyor. Ayrıca cihazın satış fiyatı da 2014 yılındaki 69$’dan 2015’de 85$’a yükselmiş gözüküyor. Şirket yetkilileri 2016 yılındaki toplam kazancın 2.4 milyar$ olacağını öngörüyor.

Kazancın %74’ü ABD’den, %11’i Avrupa, Afrika, Orta Doğu’dan, %10’u ise Güneydoğu Asya’nın Pasifik bölgesinden geliyor. ABD dahil olmak üzere Fitbit 63 ülkede bulunuyor. Ayrıca CEO James Park’ın açıkladığına göre, kurumsal sağlık alanından gelen kazanç, toplam kazancın %10’undan azını oluşturuyor. Buna rağmen, kurumsal sağlığın şirket geleceği için oldukça önemli olduğunu belirtiyor Park.

FitbitFlexRunning

Fitbit 2015 yılında, kurumsal sağlık platformuna 1000 girişimci eklemiş bulunuyor. Wendy’s, Marathon Petroleum, YMCA, Teach for America ve Kentucky Üniversitesi bunlardan sadece birkaçı. Daha önceki yıllarda da Geico, Sutter Health, Trans Union, Quicken Loans gibi şirketlerin de katıldığı açıklanmıştı. James Park’ın ve Seeking Alpha’nın açıklamalarına göre, 2013 yılından beri pek çok diyabet, kolesterol, nabız kontrolü, kişisel koçluk ve kilo verme programında kullanılan Fitbit, oldukça başarılı. 6 aylık bir program sonucu katılımcıların %73’ü, vücut ağırlıklarının %5’ini kaybetmiş durumda. Park’ın dediğine göre, Fitbit her türlü klinik araştırmayı desteklemeye hazır. Buna örnek olarak, şirketin desteklediği son kurum Mayo Clinic, yaptıkları deney ve gözlemler sonucu, hastaların ameliyat sonrası iyileşme sürelerini daha iyi tahmin ettiklerini belirtiyor.

 

 

Submit a Comment