Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Fraunhofer ISC, Akıllı Kıyafet Sensörlerinde Çığır Açıyor

Fraunhofer ISC, Akıllı Kıyafet Sensörlerinde Çığır Açıyor
Kubilay Han Uluerim

Şimdiye kadar giyilebilir teknolojiler alanında görsellikten çok işlevsellik ön plandaydı. Fakat Fraunhofer Institute for Silicate Research (ISC) tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, şeffaf sensör malzemesi sayesinde bu 2 özelliği az maliyet ile birleştirerek her şeyi değiştirebilir.

Fraunhofer Institute for Silicon Technology (ISIT), endüstri proje partnerleriyle çalışarak, bir kişinin hareketlerini gözlemleyen MONI adını verdikleri bir gömlek üretmiş.

Fraunhofer araştırmacılarına göre, işin zor olan kısmı sensörleri malzeme ile birleştirmek değil; bunu seri üretime geçirecek kadar düşük maliyetli yapmak. Yeni malzeme, film baskısı yöntemiyle kumaş veya plastik filmlere basılabiliyor. Bu işlem iki aşamada gerçekleşiyor. Önce şablonun basılması, sonra da sensörlerin bir elektrik alanına maruz kalması ve pizoelektrik polimerlerinin hedeflenen basınç hassaslığına uyum sağlaması için dizilmesi. Sonuçta elde edilen sensörün malzemesi şeffaf ve esnek olduğu için, kumaşlarda renk ve şekil konusunda tasarım özgürlüğü veriyor.

Bu sensörlerin bir diğer artısı da insan saçından daha ince oldukları için herhangi bir kıyafete yerleştirildiklerinde görülmemeleri. Dahası, vücut hareketlerinden enerji elde ettikleri için herhangi bir bataryaya ihtiyaç duymuyorlar.

Submit a Comment