Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Fitness Takip Cihazları İşe Yarıyor Mu?

Giyilebilir Fitness Takip Cihazları İşe Yarıyor Mu?
Ece Balkan

Giyilebilir fitness takip cihazlarının hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Fiyatları 50 dolar ile 100 dolar arasında değişen kol bandı markaları Fitbit ve UP Band, gün boyunca attığınız adımlarınızı takip eder, ölçer ve tüm aktivitelerinizi günlük, haftalık ve aylık olarak hazırlanan grafiklerle akıllı telefonlarınız üzerinden görmenize imkân sağlar.

Değeri 1.15 milyar dolara ulaşan giyilebilir fitness takip cihazları sektöründe birçok markanın ürünleri de bulunuyor: Nike+ FuelBand, Garmin Vivofit, the Basis Peak, the Magellan Echo, the Misfit Shine, Apple Watch, Samsung Gear vb.

Bütün bu ve benzeri giyilebilir cihazlar gün boyu attığınız adamları sayar, kalp atışlarınızı, uyku saatlerinizi ve vücut sıcaklığınızı ölçer, kan değerlerinizi, vücut kitle indeksinizi ve kilonuzu kontrol eder. Eskiden sadece doktorlar tarafından ölçülen ve değerlendirilen bu bilgiler, giyilebilir cihazlar sayesinde, herkesin ulaşabildiği bir hal aldı.

giyilebilir cihazlar

Giyilebilir fitness takip cihazlarının görüldüğü gibi birçok faydası ve avantajı olmasının yanı sıra, bu cihazların kullanımında bazı problemlerin olduğu da ortaya çıkmıştır. Bu problemlerden ilk önce uyku konusuna değinelim. Bildiğiniz gibi giyilebilir cihazlar uyku düzeninizi kontrol etmekte,  uyku kalitenizi ve uyku sürenizi ölçmektedir. Fakat uyku üzerine çalışan bilim adamlarının bu konu ile ilgili genel kabulünün, uyku durumunun bilek hareketleriyle değil beyin dalgalarıyla ölçülebileceği olduğunu da unutmamamız gerekmektedir. Başka bir deyişle, giyilebilir takip cihazları kesin bilimsel bulgular elde etmekten ziyade, bizleri motive etme konusunda başarılı olmaktadır. Giyilebilir takip cihazlarının kullanılmasındaki nedenlerden bazıları, bildiğimiz gibi, bizlerin daha fazla hareket etmesini ve daha kaliteli uyku almasını sağlamak ve bizleri bu yönde motive etmektir.

Giyilebilir takip cihazlarıyla ilgili diğer endişe ise bu cihazların kullanımından elde edilen verilerdir. Bileğimize/kolumuza taktığımız bir bantla spor yaparken elde edilen veya sağlığımızla ilgili bir giyilebilir cihazdan toplanan bu verilerin nasıl korunacağı hakkında herhangi bir yasa ya da düzenleme henüz yoktur. Giyilebilir cihazların gelişmesi ve yayılmasıyla üçüncü taraf uygulamalar da çoğalmaktadır. Dolasıyla bu cihazlardan elde edilen verilerin yayılması da hızlanacaktır. Giyilebilir cihazlar ve üçüncü taraf uygulamalar tarafından elde edilen özel hayatımıza ait kişisel bilgiler, beraberinde gizlilik ve güvenlik sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Çünkü uygulama sağlayıcıları veya şirketler elde edilen bu bilgilerle bizim adımıza hesap veya profil oluşturabilir, bilgilerimizi paylaşabilir, bilmediğimiz kişilerle iletişime geçebilir. Bu da giyilebilir takip cihazlarıyla birlikte birçok sorunun da ortaya çıkabileceği anlamına gelmektedir.

Submit a Comment