Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google ve Levi’s, Akıllı Pantolon için Düğmeye Bastı

Google ve Levi’s, Akıllı Pantolon için Düğmeye Bastı

| On 01, Jun 2015

Google, geçtiğimiz günlerde dünyanın en ünlü jean markalarından biri olan Levi Strauss ile Project Jacquard kapsamında gerçekleştirecekleri yeni bir çalışma için anlaşmaya vardı. Dokunmatik ekranlı kontrol yetenekleri ile özel olarak dokunmuş kumaştan giysi yapma amacıyla yola çıkılan proje için Google’ın İleri Teknoloji ve Projeler (ATAP) birimiyle çalışılıyor. Projede yer alan ATAP’ın mühendislerinden Emre Karagözler, geliştirilecek giyilebilir teknoloji ürünlerinin içine yerleştirilecek liflerle telefonunuzu cebinizden çıkarmadan, komutlarınızı yerine getirecek akıllı bir pantolon üzerinde çalışıldığını belirtti. Elde edilen ürünün yıkanabilecek olması da en ilgi çekici özellerinden biri.

İnteraktif giyilebilir bir teknoloji ürünü olacak olan bu pantolonlarda bir ceket düğmesinden bile daha küçük devrelere bağlanan iletken iplikler sayesinde dokunmatik cihazlarda yapılabilen kaydırma ya da dokunma gibi hareketler kumaşa tanımlanabilecek. Ayrıca, pantolondan alınan tüm veriler kablosuz bağlantı yoluyla telefona ya da tablete gönderilebilecek. Pantolon üzerinizdeyken telefon araması yapabilecek olmanız da, üretilecek teknolojinin son derece göze çarpan bir başka özelliği.

embedding-electronics-2

Pantolonun özellikleri giysinin tek bir alanıyla sınırlandırılabileceği gibi, isteğe bağlı olarak tüm pantolona da dağıtılabiliyor. Yine isteğe bağlı olarak özel iletken iplik, pantolon üzerinde görülebilir ya da görülemez şekilde kullanılabilecek. Google’ın mühendisleri, bir yandan bu pantolonda ve hatta bu teknolojiyle üretilecek tüm kumaşlarda kullanılabilecek özel uygulamalar üzerinde de çalışmalarına başladılar. Geleneksel tekstil yöntemleri kullanılarak üretilecek bu giysilerin piyasaya ne zaman sürüleceği ve ne kadara satılacağı ise şu an için bilinmiyor. Projenin detayları için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Submit a Comment