Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastaneler İçin Pazarlamada Sosyal Yöntemler

Hastaneler İçin Pazarlamada Sosyal Yöntemler
Alperen Sözen

Ülkemizde özel yatırımların artması ve sağlık alanına girmesiyle hastane işletmeciliği de gelişmeye başladı. Profesyonel işletmecilikle tanışan hastane yönetimleri pazarlama yöntemlerini öğrenmek durumunda kaldı. Bu sebeple pazarlama, yapısı gereği dinamik olduğundan bu alandaki yeniliklerin takip edilmesi ve en uygun şekilde uygulanması gerekmektedir.

Sağlık alanı da diğer bütün iş alanlarında olduğu gibi hızla büyümekte. Hastanelerin pazarlaması sadece hastalar için değil doktorlar için de önemli. En iyi cerrahlar, en iyi doktorlar sizin için çalışırsa hastalardaki algınız ve tercih edilme sıranız da değişir. Hastanelerin hedef kitleye ulaşması için iletişimi iyi kurmaları, hızlı olmaları ve sorulara geniş cevaplar verebilmeleri gerekmektedir. Bunun en kolay yolu tabii ki sosyal medya. Hastaneler için bazı öneriler şöyle sıralanabilir:

  • İnsanları sosyal medyadaki varlığınızdan haberdar edin. Pek çok kimse şehirdeki en iyi hastaneyi  bulmak için internette bilgi arayışı içinde. Vereceğiniz pano reklamlarında sosyal medya simgelerinizi ekleyerek bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Hastalarla iletişim kurmak için sosyal medya kanallarınızda blog faaliyetleri sürdürün ve ses kayıtları, videolar yayınlayın.
  • Temin ettiğiniz temiz servisinizle ilgili kısa bir video hazırlayın ve bu videoları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Hastanenizin modern ekipmanlarını, ameliyathanelerini ve hasta odalarını gösterin. Unutmayın, siz hizmet veriyorsunuz ve bu hizmetin fiziksel tek kanıtları bu ortamlar.
  • Hastanelerin pazarlama konusunda sıkıntı çektikleri diğer bir nokta da doktorlar. Elinizde olan en iyi cerrahi ekibi ya da uzman doktorunuzu herkese gösterin, duyurun. Bu doktorlar tanınmış isimlerse, onların isimlerini kullanarak hastanenize ün kazandırabilir aynı zamanda hastalar için öncelikli tercih olabilirsiniz. Doktorlar değerlerinin bilindiği hastanelerde çalışmayı tercih ederler. Doktorlara verdiğiniz değeri gösterin.

picture-26

  • Göz önünde olun. Gerçekleştirdiğiniz sosyal aktiviteleri kurumsal sosyal medya hesaplarınızdan duyurun ve insanlarla paylaşın. Daha iyi ne yapabileceğinizi insanlara sorun ve onlardan geribildirimler alın. Hastanenizi diğerlerinden ayıran özelliği insanlara yayın.
  • Sosyal medyanın kanatlarındaki yeni tüylerden biri de Pinterest. Hastaneler modern tesislerinin resimlerini Pinterest’e koyarak ve bireylerin “pin”lemesine izin vererek konuşulmalarını sağlayabilirler. Pinterest’i diğer ağlardan ayıran en önemli özellik, kullanıcılarına daha fazla teşhir sağlaması, yani daha çok görünürlük sağlaması. Görselleriniz herkese açık olduğundan, hastanenizin tanınma oranı iki katına çıkacaktır.

Submit a Comment