Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kan Şekeri Değerlerini Ölçebilen Çevrimiçi Cihaz

Kan Şekeri Değerlerini Ölçebilen Çevrimiçi Cihaz
Yasemin Şahan

iBGStar, kan şekeri değerlerini ölçebilen, iPhone‘a entegre kullanılan çevrimiçi bir cihaz ve diyabet hastalarının günlük yaşantılarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Çevrimiçi cihazlar toplumun somut veya soyut ihtiyaçlarına göre üretilmektedir. Bu cihazların kitlelere pazarlanması ise, onların pratik ve taşınabilir formlara sokulmasıyla mümkün olabiliyor. Ancak dijital sağlığa ilişkin çevrimiçi cihazların bir kısmı daha belirli ve küçük kitleler için tasarlanabiliyor. Bu dijital tasarılara bir yenisi daha katılıyor. iBGStar, şeker hastalarının kan şekeri değerlerini iPhone’a bağlanarak ölçüyor. Küçük bir ekranı ve kan değeri ölçümü için spesifik şerit haznesi mevcut olan cihazın aldığı veriler ‘’iBGStar Diabetes Manager’’ iOS mobil uygulamasında görüntülenebiliyor ve saklanıyor.

iBGStar’ı kullanmak için; parmaktan alınan kan damlası spesifik şerit üzerine konulmalıdır. iPhone’a bağlı cihazın haznesine yerleştirilen şeritler sayesinde kan değeri ile ilgili veriler mobil uygulama üzerinden anında görüntülenebilmekte. Ancak unutmamak gerekiyor ki, bu cihaz Apple’ın sadece eski bağlantı aparatlarına sahip iPhone ve iPod Touch’larda kullanılabilmektedir. iPhone 5, 5C ve 5S sahipleri ise uygun iPhone adaptörleri ile iBGStar’ı kullanabilecekler.

Hastaların günlük hayatta, kan değeri oranlarını görebilmek için büyük cihazlar yerine iBGStar’ı taşımaları daha pratik olacaktır. Diğer yandan, bu cihaz sayesinde verilerin mobil uygulama üzerinde saklanması da, kan değerleri ile ilgili geçmiş oranların akıllı telefonlar üzerinden hızlıca ulaşılmasını kolaylaştırıyor.

turn-your-iphone-into-an-fda-approved-glucose-meter-with-ibgstar

Cihazın sadece Apple ürünleriyle kullanılıyor olması ve 50 spesifik şerit içeren bir kutunun fiyatının yaklaşık 30 Euro tutarında olması, hastaların bütçesi açısından olumsuzluk yaratabilmektedir. Diğer yandan, veriler Bluetooth ile akıllı telefona aktarılamıyor ve sadece internet bağlantısı ile mobil uygulamaya transfer edilebiliyor.

sa

Bununla beraber, iBGStar’ın şu an için şeker hastalarının günlük hayatını kolaylaştıracak en pratik dijital yöntem olduğunu da kabul etmemiz gerekir. Çünkü ‘’iBGStar Diabetes Manager’’ kullanıcılarına; ölçümlemeler sonucunda görsel sunumlar, özetleyici tablolar, saklanan test sonuçlarının genel ortalamasını, her ölçüm sonrası bir kayıt dökümü ve anormal veriler ölçümlendiğinde alarm sistemi gibi özellikler sunuyor. Cihaz belirli web sitelerinden satışa sunuluyor ve yaklaşık 60 Euro karşılığında alınabiliyor. iBGStar dünya çapında 200 milyon şeker hastası için sağlık sektöründeki nadir çevrimiçi cihazlar kategorisinde bulunuyor.

Bu tür hastanın günlük yaşamını kolaylaştıran mobil ve çevrimiçi cihazlar e-sağlık sektörüne olan ilgiyi göz önüne sermektedir. Umarız en kısa zamanda, daha büyük kitlelere ulaşması adına Android versiyonu da tasarlanır.

Submit a Comment