Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Laboratuvar Testleriniz Artık Daha Doğru Sonuç Veriyor

Laboratuvar Testleriniz Artık Daha Doğru Sonuç Veriyor
Kubilay Han Uluerim

Hastanelerde tahlil, ameliyat ve muayene öncesinde ve sonrasında hastalardan pek çok biyolojik örnek alınıyor. Kan, tükrük, idrar, doku, saç gibi materyallerin oluşturduğu bu örnekler, gerekli testlerin yapılması ve teşhis konulması için başka hastanelere taşınabiliyor. Peki bu sırada toplanan örneklerin takibi nasıl yapılıyor? Bu sorunun cevabını net veren firmalardan biri de Lab Sensor Solutions.

San Francisco merkezli Lab Sensor Solutions, Launchpad Digital Health sayesinde 1 milyon$’a yakın fon toplamayı başardı. Toplanılan parayla projesini sunmaya hazırlanan firma, sensör hizmeti vermekle sorumlu. Sistem temel olarak, hastalardan toplanan örneklerin sıcaklığını ve konumunu, yolculuğa çıktıktan itibaren başlayarak, analiz için ulaşacakları merkeze kadar takip ediyor. ”Hastaların sağlığı ve güvenliğini direkt olarak etkiliyoruz. Çünkü sizden toplanan kan, idrar ve doku örneklerinin, ziyan olmadan istikametlerine ulaşmasını sağlıyoruz” diyor COO Jarie Bolander. Buna ek olarak, sağlık hizmetlerine genel olarak bakarsak, en büyük üçüncü ölüm sebebinin, engellenebilir hatalar olduğunu belirtiyor. Ayrıca konulan teşhislerin %75’inin laboratuvar sonuçlarıyla alakalı olduğunu söylüyor. Yani eğer alınan örneklerde bir sorun varsa, testler de yanlış sonuç veriyor. Buna göre uygulanan tedavi de yanlış olabiliyor.

Hastalardan alınan örneklerin depolanması sırasında, sıcaklığının sürekli olarak gözlenmesinin, zaten kanunlar tarafından zorunlu tutulduğunu söyleyen Bolander, taşıma sırasında bu gözlemin yapılmadığını söylüyor. Yaptıkları sistem sayesinde, taşınan her türlü biyolojik maddenin, telefonunuzdaki bir uygulama ve sensörler sayesinde sürekli takip edilmesi artık bir sorun değil. Lab Sensor Solutions, şimdilik 6 müşteriye hizmet veriyor ve 8 klinik deneyde kullanılıyor.

Submit a Comment