Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Sağlık Uygulamalarının FDA ile Yaşadığı Problemler Azalıyor

Mobil Sağlık Uygulamalarının FDA ile Yaşadığı Problemler Azalıyor
Kubilay Han Uluerim

Mevzuata uygunlukla ilgili gerekenleri açıklığa kavuşturmak ve mobil sağlık uygulaması geliştirenlere yardım etmek için, Federal Trade Commision (FTC), FDA, ONC, DHHS ve OCR gibi departmanların ortaklığı sonucu web tabanlı bir aygıt yayınlandı.

Mobile Health Apps Interactive Tool adlı bu aygıt, uygulama geliştiren kişilere, yerine getirilmesi gereken federal koşullarla ilgili yardım ediyor. Aygıt kullanıcı dostu ve yardımcı olsa da, kullandığı basit yaklaşım, mevzuata uygunluk açısından yaptığı rehberliği bir miktar kısıtlıyor. Bu yüzden geliştiriciler, mobil sağlık uygulamaları için gerekli koşulları yerine getirirken bu aygıta tamamiyle güvenmemeliler.

fda

Aygıt soru-cevap formatıyla çalışarak basit veya ileri seviye sorular soruyor ve bir mobil uygulamanın çeşitli federal koşulları yerine getirmesi gerekip gerekmediğini belirliyor. Sorulan sorular ise şöyle: uygulamanın topladığı ve yolladığı bilgi, hastalıklarla alakalı olup olmadığı, sunduğu riskler, uygulamayı tedarik eden kurum. Haliyle bu soruların cevaplanması için, geliştiricilerin FDA mezuatını iyi bilmeleri gerekiyor.

Bu durumu daha da kolaylaştırmak amacıyla FTC tarafından Mobile Health App Developers; FTC Best Practices adlı yazı yayınlamış. Bu yazı, uygulamanın geliştirilmesi için gereken gizlilik ve güvenlik hakkında 8 tavsiyeden oluşuyor. Bu tavsiyelerin çoğu, geliştiricilerin gereksiz yere fazla kişisel bilgi toplamasını engellemek için yazılmış.

Submit a Comment