Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkta Yeni Bir Sosyal Medya Platformu: HealthKeep

Sağlıkta Yeni Bir Sosyal Medya Platformu: HealthKeep
Buğrahan Ceylan

Sosyal medyanın sağlık hizmetler için git gide daha da önemli olduğu bu günlerde, hasta ve doktorlar için hazırlanmış yeni bir sosyal ağ platformu daha açıldı: HealthKeep.

Hem hastaların hem de doktorların sağlık bilgisi edinebilmeleri için  hazırlanmış olan platformun farklılığı ise, HIPAA’ya uyumlu olarak, kullanıcıların tamamen anonim olması. Öyle ki HealthKeep, yeni kullanıcılarına isim dahi sormuyor.

Tam bir gizlilik içinde olan hastalar, kendi sağlık durumlarını platforma girdikleri anda, aynı durumla karşı karşıya kalmış diğer hastalarla eşleştiriliyor.

HealthKeep’in kurucusu olan Dr. Lyle Dennis: “HealthKeep’te gizliliğe olabildiğince önem veriyoruz çünkü farkındayız ki pek çok hasta ancak bu şekilde bir gizlilik politikasıyla özgürce sormak istediklerini soruyor.” diyerek sosyal medyada hastaların genel tutumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Bu sistemle birlikte, platformda soruları cevaplayan doktorların, hastalardan gelen sorulara ne kadar ilgili oldukları sorulduğu zaman Dr. Dennis: “Doktorlardan da şu ana kadar aldığımız geri bildirim olabildiğince olumlu yönde. Hastaların kimlikleri belli olmadan yaptığı tartışmalar sayesinde, doktorlar da belli konularda hiç olmadığı kadar gerçek ve samimi görüşleri toplayabiliyorlar.”

Henüz çok yeni olmasına rağmen HealthKeep içinde pek çok hastalık ve konu başlığı tartışılıyor bile. En yaygın hastalıklar, her platformda olduğu gibi, hakkında en çok konu başlığı açılanlar oluyor. (Sırt ağrıları, baş ağrıları, diyabet, hipertansiyon, obezite, migren ve benzerleri gibi) HealthKeep’e üye olarak, belli hastalıklar hakkındaki tartışmalara dahil olabilmek için kişilerin o rahatsızlığa sahip olması ise bir kural olarak bulunmuyor. Gizlilik ilkesi sayesinde hasta olan ya da olmayan herkes tartışmalara dahil olarak bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Böyle bir sistem tabii ki platform içinde belli bir denetimi de beraberinde getiriyor.

 

 

Comments

Submit a Comment