Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Veri Takibi, Yönetimi ve Güvenliği İçin CommVault’tan Yeni Bir Teknoloji

Veri Takibi, Yönetimi ve Güvenliği İçin CommVault’tan Yeni Bir Teknoloji
Kubilay Han Uluerim

Sağlık sektöründe hastaların kişisel bilgilerinin ve hastane verilerinin ne kadar önemli olduğunu, bunların saklanması ve yönetiminin zorluğunu, daha önceki haberlerimizde sıkça paylaşmıştık.

Kurumsal şirketlerin veri koruması ve bilgi yönetiminde önde gelen şirketlerden biri de bildiğiniz gibi CommVault. 29 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleştirilen HIMSS 2016 ile ilgili önemli gelişmelerden biri de CommVault’un sunumunu yaptığı CommVault Clinical Archive.

Hastaneler ve sağlık hizmeti veren kurumların maliyetleri kontrol altına alma ve hasta bakım kalitesini arttırmak için dijitalleşme yoluna gittiği şu günlerde, veri depolama, koruma ve aktarım maliyetleri oldukça yüksek. Ayrıca bu işlemlerin yapıldığı sırada, sistemden veri sızdırılması, hasta bilgilerinin kötü amaçlı kullanımı ve klinik araştırmaların çalınma ihtimali oldukça yüksek. Bu yüzden sürekli olarak veri depolama ve güvenlik sistemlerinin geliştiğine şahit oluyoruz. CommVault Clinical Archive, ise tam bu noktada devreye girerek, işleri oldukça kolaylaştırıyor.

Commvault Logo

PACS yedeklemesi için hızlı veri aktarımı ve depolama hizmetlerinde öncü olan Laitek’e yaptığı stratejik yatırımın ardından CommVault, sağlık hizmeti veren kurumlar için veri aktarımını garantilemek ve klinik veri yönetimini kolaylaştırmak için CommVault Data Platform’a ve Laitek’in Semperdata platformuna dayanan bir çözüm geliştirdiğinin açıklamasını yaptı. Yeni teknolojinin getirdiği özelliklere göre, PACS çözümünden eski kayıtlara erişilebilirken ve kayıtlar veri aktarımı için hazır bekletilirken, kurumlar eski PACS çözümlerini devreden çıkarıp tek bir veri yönetimi platformunu kullanmaya başlayabiliyorlar.

Tabi ki her yeni gelen sistemle birlikte verilerin kayıt şekilleri ve uyumlulukları değişiyor. Bunun için de çözüm sağlayan CommVault Clinic Archive, PACS sisteminden aldığı kayıtları normale çevirip, standart format olarak diğer verilerle birlikte arşivleyebiliyor. Bunlara ek olarak, her türlü hizmete uyum sağlayabilmek için Bulut, yerinde (on-premise), fiziksel ve sanal ortamların hepsini destekliyor.

CommVault Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su N. Robert Hammer, “Sağlık alanındaki müşteriler, veri yönetimi stratejilerini modernleştirme, maliyetleri azaltma ve verimliliği artırma konusunda pek çok baskı ile karşı karşıyalar. Eski PACS sistemlerini bir kenara bırakma ve klinik verilerini birden fazla üreticinin depolarında idare etme, sağlık alanındaki BT ekipleri için işlerini engelleyen zorluklardan biri. Laitek’in teknolojisinin desteklediği bizim çözümümüz, sağlık organizasyonlarının klinik verilerini daha iyi yönetmelerine, kontrol etmelerine ve korumalarına yardım ederken, aynı zamanda genel veri yönetiminde de denenmiş yaklaşımımızdan yararlanacaklardır. Veri aktarımı ve erişilebilirlik ihtiyaçlarını basitleştirirken, endüstrinin en iyi veri yönetimi ve korumasını sağlayarak, öncelikle sağlık alanındaki BT ekiplerinin sorunlarını çözmeyi hedefleyen bir çözüm çıkardık” diyerek geliştirdikleri yeni teknolojinin önemine vurgu yaptı.

Submit a Comment