Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Walkadoo ile Artan Adımlar

Walkadoo ile Artan Adımlar
Kubilay Han Uluerim

Healthways’e bağlı MeYou Health’in yaptığı açıklamaya göre, şirketin çalışanlarına yaptığı Walkadoo deneyi sonuç vermiş durumda. Fitlinxx Pebble aktivite takip cihazlarının da kullanıldığı araştırmaya göre, deneye tabi tutulan şirket çalışanları, diğer gruplara göre 907 adım daha fazla adım atmış.

MeYou Health’in dediklerine göre, deneyi gözlemleyen takımın içinde Johns Hopkins’den katılan doktorlar da vardı. Çalışma sonucu elde edilen veriler Journal of Medical Internet Research’de paylaşıldı. Araştırmacılar, deneye katılan işçilerin, sağlık programının bir parçası olarak Walkadoo uygulamasını aldığını söylerken, uzun süre masa başında çalışan kişilerin hareketsizlik sorununa bir çözüm aradıklarını belirtti. Sadece iş yerleri içi özelleştirilmiş bir uygulama olmamasına rağmen, Walkadoo’nun her türlü ortama uyum sağlayabileceğini kanıtlayan gözlemciler, uygulamadan gayet memnun kaldıklarını söylüyorlar.

Araştırmacılar deneye başlamadan önce seçtikleri 265 Healthways çalışanını, müdahele ve kontrol grubu olarak ikiye ayırıp, 6 hafta boyunca adımlarını izlemişler. 1 haftalık uyum süresinde, aktivite takip cihazlarını sürekli takmayan kişiler belirlenip tekrar uyarılmış. Pebble, FitBit ve Jawbone gibi cihazların kullanılabileceği deneyde, tercih olarak herkese ücretsiz Pebble verilmiş. Her gün hesaplanan yürüyüş şekli ve adım sayısına göre kullanıcısına bir rapor çıkaran Walkadoo’yu kullanmak için akıllı bir telefona ihtiyacınız yok. Zira program size e-mail yollayabiliyor. Walkadoo web sitesinde kullanıcılar sosyal olarak etkileşime geçebiliyor ve küçük çaplı yürüme yarışmaları düzenleyebiliyor.

Walkadoo 1

Deney sonucunda, müdahele grubunun adımlarında 309, kontrol grubunda ise 661 adım artış görülmüş. Açıklamalara göre bu sonuçlar sonbahar ve yaz mevsimine göre değişim gösterebilir. Zira, soğuk ve yağmurlu havada yürüyüş sayısı azalıyor. En büyük önyargılardan birisi ise, deney için Healthways’in kendi çalışanlarını kullanması. Bu sektörde çalışanların sağlık bilincinin fazla olması, sportif faaliyetlerde bulunma şanslarını da arttırıyor. Ayrıca 6 haftanın deney süresi olarak kısa olduğuna inanan bir grup, uygulama ve cihazın uzun sürede ne kadar etkili olacağını ve devamlılığını tartışıyor.

Submit a Comment