Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yoğun Bakımdaki Hastalara Intermountain’dan Devrimsel Nitelikte Destek

Yoğun Bakımdaki Hastalara Intermountain’dan Devrimsel Nitelikte Destek
Kubilay Han Uluerim

Intermountain Healthcare’in sıfırdan inşa ettiği ve boş bir depoda konuşlandırdığı tele-tıp platformu, tele-tıp ve uzaktan gözlem kavramlarını kökten değiştiriyor. Sağlık sisteminin geri kalanından ayrı şekilde bir depoda bulunan bu tele-tıp bakım programı, en iyi sağlık hizmetinin aslında hastadan uzakta verildiğini kanıtlıyor.

2014 yılında faaliyete geçen program, 22 hastanede 200’den fazla yoğun bakım ünitesi yatağını doktor ve hemşirelerden oluşan bir şebekeye bağlıyor; klinikçilerin yatak yanında olmasalar bile proaktif ve reaktif destek sağlamalarına olanak tanıyor.

“En belirgin hedeflerimizden biri: kritik hastalık ve sakatlıklara oldukları yerde ve zamanda müdahale etmek.” 

-Intermountain Healthcare Tele-tıp Kritik Bakım Müdürü William Beninati

Kurumdan gelen resmi açıklamya göre; verilen bu hizmet pazardaki diğer tele-tıp firmaları örnek alınarak geliştirilmiş. 22 doktor ve 20 hemşirenin bir depoda konuşlanarak çalışması bu gruba günlük hastane aktivitelerinden kurtulma şansı veriyor. Bu sayede sadece işlerine odaklanabilen profesyoneller zamandan tasarruf ediyorlar. Platformun maddi kaynakları kısıtlı olan küçük hastanelere, kliniklere ve kırsalda yaşayan topluluklara ulaştığını göz önünde bulundurduğumuzda verilen hizmetin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.

Programın devreye girdiği günden beri olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Beninati, hastanelerdeki ölüm oranlarının üçte bir olarak azaldığını söylüyor. Ek olarak $1 milyon kâr edildiği de belirtilirken bu sonuçların tamamiyle tele-tıbba bağlı olmadığı kabul ediliyor. Akıllarda kalan ve yerel halk tarafından en çok sevilen özellik ise hastaların hastane yataklarından kurtulup evlerindeki rahat ortama geri dönmeleri ve uzaktan takip edilebilmeleri.

Submit a Comment