Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Adherium ve MRINZ’den, Smartinhaler İçin Yeni Deneyler

Adherium ve MRINZ’den, Smartinhaler İçin Yeni Deneyler
Kubilay Han Uluerim

The Medical Research Institute of New Zealand (MRINZ), Yeni Zelanda merkezli Adherium astım spreylerini kullanarak, Novel START adında bir uluslararası klinik çalışma başlatacağını duyurdu.

Yeni Zelanda dışında diğer araştırma ülkelerini Birleşik Krallık, Avustralya ve İtalya oluşturuyor. Adherium’un Smartinhaler adlı astım cihazı, Bluetooth ile akıllı telefonlara ve bilgisayarlara bağlandığı zaman veri transferi yapabiliyor. Bu sayede oluşturulan yeni platformun, doktor ve hasta bakıcıların, hastaların ilaçlarına ne kadar bağlılık gösterdiğini hesaplamak için tasarlandığı söyleniyor. Cihaz, halihazırda CE damgası ve FDA 510(k) izni almış durumda ve deneye hazır.

smartinhaler-adherium

Araştırmacılar, 675 yetişkini deney için seçip, 3 farklı tedavi türünün hafif astım için güvenlik ve verimliliğini ölçmeye çalışacaklar. İlk deney için kortikosteroid (ICS) ve LABA gibi ilaçları, ihtiyaç olunduğu kadar deneyecekler. İkinci deneyde sadece SABA kullanırken üçüncü deney için, ICS ve SABA kullanılacağı belirtildi. Adherium MRINZ için 5700 astım cihazı, gerekli yazılım ve bağlantı desteği yapacak. Ayrıca Adherium’un Smartinhaler Live sistemi sayesinde, pek çok astım hastasının aktiviteleri gözlemlenebilecek. Deney 2018 yılında başlayıp 1 sene sürecek. Bu tarz klinik araştırmaların Adherium için önemli olduğunu söyleyen CEO Garth Sutherland, bu deneylerin, sahip oldukları teknolojinin geçerliliğini ölçmek için gerekli olduğunu belirtti.

 

Submit a Comment