Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Birleşik Krallık’ta, Hastaneler Arası Dijital Kayıt Paylaşımı Başlıyor

Birleşik Krallık’ta, Hastaneler Arası Dijital Kayıt Paylaşımı Başlıyor
Kubilay Han Uluerim

Lincolnshire, Birleşik Krallık’taki 13 sağlık ve sosyal bakım organizasyonu, InterSystems portalı kullanarak hasta bilgilerini paylaşacak.

Yerel klinik yapılandırma grupları, tıp vakıfları ve yerel otoritelerden oluşan Lincolnshire Health and Care, HealthShare’e yatırım yaparak, hasta kaydı paylaşım projesinin ilk aşamasını Haziran’da başlatacağını açıkladı.

East Lincolnshire CCG’de Mal Saymanı olan Gary James’in dediğine göre, proje bölgedeki yeni sağlık ve sosyal bakım sistemi stratejisi sonucu doğmuş. Değişmenin sonucunda, bölgedeki kurumlar arasındaki engellerin kalkacağı ve daha kaliteli hizmet verileceği söyleniyor. Bu programın parçası olarak Gary James, bir IM&T (bilgi yönetimi ve teknolojisi) ekibinin başına getirilmiş. Grup, pek çok klinik çalışanına, teknoloji tarafından nasıl desteklenmek istedikleri hakkında sorular sormuş. Bu soruya verilen cevap ise büyük çoğunlukla aynı: ”dijital hasta kayıtlarının ortak olarak görülmesi”.

Lincolnshire Health and Care’in açıkladığına göre, proje için Primary Care Infrastructure Fund tarafından 1 milyon £ fon sağlanmış. Haziran’da devreye girecek birinci aşama, 6 sistemin bağlanmasıyla başlayacak. Bunlar: ana hastane hasta yönlendirme sistemi, System C’den Medway, patoloji ve radyoloji sistemleri ve ek olarak 3 akıl sağlığı sistemi.

İlk aşamada GP sistemlerinden veri çekilmeyecek, fakat hastanın Summary Care Record (SCR) hesabına bir bağlantı yapılacak. GP sistemleri hizmeti verenlerle bağlantı Ekim ayında sağlanacak. Bölgedeki tüm sağlık kuruluşlarını birleştirmenin zor olduğunu belirten James, Lincolnshire’ın %70’inin TPP SystmOne, geri kalanlarının ise Emis Web ve INPS gibi sistemleri kullandığını söylüyor.

 

Submit a Comment