Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google, Akıllı Kontakt Lensler ile Milyarların Sağlığına Odaklandı

Google, Akıllı Kontakt Lensler ile Milyarların Sağlığına Odaklandı
Ceren Gülpınar

Google ilaç devi Novartis ile dijital sağlık piyasası genelinde hastalara diyabet kontrolü imkanı sağlayabilmek için, akıllı kontakt lens geliştiriyor.

Google’ın 3D Mobil Teknolojisi ve sağlık kayıtlarının sayısallaştırılması işlemleri, sağlık pazarındaki olası genişlemeyi tetikledi. Geçen ay, sağlık faktörlerini dikkate alan Google, uyku ve aktiviteyi izleyen Google Fit’i  piyasaya sürdü. Ancak bu alanda yalnız değildi. Google’ın rakipleri Apple ve Samsung da benzer uygulamaları piyasaya sürdü.

Bugün Google ve Novartis‘in ortaklığıyla, Alcon önemli bir gelişmenin izini sürmektedir. Söylemlere göre  iki şirket de akıllı kontakt lens üretimi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Kontakt lensin en önemli özellikleri ise saçtan ince, neredeyse görünmeyen ve düşük enerjili olması.

Kontakt lens gözün yüzeyindeki akışkan sıvıdan diyabet kan şekeri ölçümlemesi yapabilecek. Sonuçlar sistem tarafından kişilerin mobil cihazlarına gönderilecek.

kontakt lens 2

Google kurucusu Sergey Brin’e göre şirket insanların kaliteli yaşam sürdürebilmesi için son teknoloji olan elektronik cihazların küçültülmesini istiyor.

Teknoloji insan hastalıklarının yönetimi için akıllı gözlüklerle işe başladı. Gelecekte diğer cihazların kullanımıyla ve üniversite laboratuvarlarının getirdiği yeniliklerle birlikte insan vücudunda oluşabilecek hastalıklara teknoloji sayesinde erken tanı konulabilecek.

Henüz ürünün geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için kamu tarafından resmi bir ölçeklendirme yapılmış değil.  Ancak büyük şirketlerin de talebiyle ürünün 5 yıl içinde ticarileştirilmesi hedefleniyor.

Google’ın teknolojisi ve Novartis’in ilaç bilgisinin arka planda birleştirilmesi, henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçların karşılanmasına yardım edecek. İlaç firmaları derin görüşlü insanların vizyonlarını ve onların hayattan ne beklediklerini  öğrenebilmek için, onlar rutin düzende çalışırken kamera gibi otomatik görüntü alan lensleri incelemeye odaklanacaklar. Teknolojinin de getirdikleriyle insanlar kitap okurken ya da herhangi bir objeye bakarken gözlük değiştirmek zorunda kalmayacaklar.

Google, kontakt lenslerin geliştirilmesini sağlayan Google(x)  olarak adlandırılan bir takım içeriyor ve ayrıca sağlıkla ilgili büyük problemlere çözüm önerisi oluşturmaya her geçen gün daha da odaklanıyor.

Gizli Google(x) tesisi ise Kaliforniya’da faaliyetlerini sürdürmektedir ve en önemli projelerinden biri de kendi kendine sürebilen bir arabanın icadıdır. Ayrıca konuşma tanıma, kırsal kesimler için balon destekli internet erişimi, rüzgar enerjisi ve teknolojiyle ilgili de önemli çalışmaları yürütmektedir.

Google Glass ile ilgili fotoğraflar için linke tıklamanız yeterli.

Submit a Comment