Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hasta Bakıcılar Dijital Teknolojilere Ne Kadar Olumlu Bakıyor?

Hasta Bakıcılar Dijital Teknolojilere Ne Kadar Olumlu Bakıyor?
Kubilay Han Uluerim

AARP’ın yaptığı 1028 kişinin katıldığı bir araştırmaya göre, hasta bakıcıların %71’i, dijital teknolojilerden faydalanarak işlerini kolaylaştırmak istiyor. Lakin, Ekim-Aralık 2015 arasında yapılan çevrimiçi anketlerde sadece %7’lik bir kesimin bu teknolojileri kullandığı saptanmış.

Anketin, AARP’ın araştırma girişimi Project Catalyst ve HITLAB ortaklığıyla yapıldığı söyleniyor. Ankete katılan hasta bakıcıların ortak noktası ise, geçtiğimiz sene haftada en az 8 saat 50 yaş üstü kişilere bakmaları.

“Araştırma, hasta bakıcıların biraz rahatlamak için yeni teknolojiler aradığını gösteriyor. Lakin, var olan çözümlerden haber değiller veya bu çözümlerin pahalı ve kullanımı zor olduğunu düşünüyorlar. Bu da, işlerini hafifletmek isteyen 40 milyon hasta bakıcıya alternatifler sunmak için teknoloji endüstrisine bir fırsat sunuyor.” diyor AARP Piyasa Yeniliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Jody Holtzman.

Ankete göre, genç hasta bakıcılar bu teknolojileri yaşlılara oranla 2 kat daha fazla kullanıyor. 18-49 yaş arası hasta bakıcıların %8.5’i dijital cihazlar kullanırken, 50 yaş üstü hasta bakıcıların sadece %4.6’sı kullanıyor. Ek olarak, 18-49 yaş arası kişilerin %65’i hasta bakım odaklı aygıtları kullanma olasılıklarının fazla olduğunu söylerken, 50-64 yaş arası bakıcıların %56’sı bu teknolojileri belki kullanacaklarını belirtmiş.

Hasta bakıcıların dediğine göre, en çok işe yarayan aygıtlar genellikle çizelge, düzenleme ve ilaç doldurma konusunda yardım edenler.

Submit a Comment