Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kanser Tedavisinde Yeni Bir Dönem: Apple Watch

Kanser Tedavisinde Yeni Bir Dönem: Apple Watch
Kubilay Han Uluerim

Apple Watch e-mail, twitter, instagram hesaplarınıza bakmak veya telefon görüşmesi yapmak için ideal bir teknoloji. Fakat MD Anderson Cancer Center’daki araştırmacılar, AppleWatch’un meme kanseri hastalarına tedavi sırasında yardım edebileceğini düşünüyor.

Sağlıkla ilgili telefon uygulaması Polestar’ı yapan Polaris Health Directions’ın da katkılarıyla geçtiğimiz Aralık ayında bir çalışma başlatıldı. Katılımcılar bu deneyde Apple Watch kullanarak semptomları, ruh halleri ve tedavi yan etkileriyle ilgili sorulan soruları cevaplayacaklar. Ayrıca saat, fiziksel hareketleri, uyku kalitesini ve kalp atışlarını da takip edecek. Peki bu kadar gözlemin sonucunda ne olacak? Öncelikle araştırmacılar bütün tedavi boyunca isabetli ve doğru veriler toplayacak ve zamanı geldiğinde erken müdahele edebilecekler. Buna ek olarak, kanser hastalarının hayat tarzlarında büyük değişmeler oluyor. Apple Watch ve Polestar uygulaması, hastalara ilaçları kullanacakları zamanı hatırlatmada ve diğer hastalarla iletişime geçmede yardımcı olabilir. MD Anderson Kanser Merkezi’nde davranışsal tıp bölümünde yönetici olan Cori McMahon, kanser hastalarının, kendi davranışlarını ve düşüncelerine etki eden hastalığı ne kadar iyi bilirlerse, yaşam kalitelerini o kadar arttıracaklarını söylüyor.

Taptic-Engine-Apple-Watch

 

Öte yandan Londra’da King’s College Hospital’daki araştırmacılar Apple Watch ve ilgili uygulamaları kendi araştırmalarında kullanıyorlar. Kemoterapi aşamasındaki kanser hastalarının ilaç alacakları çizelgeyi sık sık unutmaları, zamanında ilaç almalarını engelliyor ve tedavinin hızını düşürüyor. Apple Watch içinde bulunan Taptic Engine uygulaması sayesinde, kanser hastaları ilaç zamanı geldiğinde bileklerinde hafif bir vuruş hissediyorlar. Bu özellik aynı zamanda vücut ısısındaki değişmeleri ölçüp doktorlara tedavi boyunca görülen yan etkiler konusunda yardımcı oluyor.

iki araştırma da hastaların tedavi boyunca kendilerini kontrol etmelerini hedefliyor. Akuttan kronik aşamaya geçen kanser hastaları Apple Watch sayesinde, hastalıklarının her aşamasında kontrol sahibi oluyorlar.

Submit a Comment