Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uzmanlar, Sağlık Uygulamalarının Kullanımı ile İlgili Uyarıyor

Uzmanlar, Sağlık Uygulamalarının Kullanımı ile İlgili Uyarıyor
Ceren Gülpınar

Mobil uygulamaların kullanım sıklığının artması ile, iPhone ve Android tabanlı cihazlardaki mevcut uygulamaların indirilme sayısı, 2011 yılından bu yana ikiye katlandı. Önümüzdeki üç yıl içinde, 3.5 milyar akıllı telefon kullanıcısının yarısının, uygulamalardan birine sahip olması bekleniyor. Ancak uzmanlar, sağlık uygulamalarını indirirken, sağduyulu yaklaşmaları için kullanıcıları uyarıyor.

Sağlık sektöründe gelişen hızlı değişimler sonrasında, mobil sağlık trendi çok önemli bir hale gelmiştir. Auckland University of Technology, mevcut araştırmaları geliştirmek için yeni bir e-sağlık merkezi açtı. Merkezin yöneticisi Duncan Babbage: “Sağlıkta bilişim teknolojileri, kırsal kesimlerde yaralanan insanlar ve akıl hastalığı olanlar söz konusu olduğunda Yeni Zelanda bir dünya lideridir. Ancak, Sağlık Bakanlığı tarafından resmi bir düzenleme olmadığından dolayı, uygulamalar kullanıcıların şüpheli yaklaşımları olmadan indirilmemelidir.” diyerek kullanıcıları uyardı.

Ortada dolaşan pek çok sağlık tavsiyesi bulunmaktadır. Doğru seçimler için kullanıcıların olağan filtreler kullanmaları gerekmektedir. Günümüzde her şirket, kendi amaçları doğrultusunda bir uygulama oluşturabilir. Ancak uygulama mağazaları, bu uygulamanın sahiplerinin kimlik bilgilerini incelerken gerekli özeni göstermeyebilir. Mağazalar için asıl önemli olan, uygulamaya sahip olduklarını göstermektir.

Uygulama kullanımından önce, korkunç kullanım hikayeleri ve kötü tecrübeler size sunulabilir. Bu durumda onları kullanmamak yerine, doktorunuzun da tavsiyesini dikkate alarak, en güvenli uygulamayı seçmelisiniz. Adımlarınızı ve kalorilerinizi ölçümleyen fitness uygulamaları veya kalp atışınızı ölçümleyen uygulamaların yanında, endişe verici benlerin analizi, alerji tahminleri, gebelik takipçisi ya da ağrı kesici hizmetleri sunan ve fotoğraf çekerek kullanıma geçen uygulamalar da bulunmaktadır. Bu ihtiyaca göre farklılık gösteren çok çeşitli uygulamaları indirmeden önce, göstereceğiniz şüpheli yaklaşım güvenliğiniz açısından oldukça mühimdir. Böylelikle, alacağınız tedbirler sonrasında en doğru sonuçlara ulaştığınızdan emin olabileceksiniz.

Submit a Comment